Πρώτη ήττα του Ιωνικού, 2-1 στα Σπάτα

spata-ionikos
Δεκέμβριος 5, 2011

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Ιωνικός στο πρωτάθλημα. Στο γήπεδο των Σπάτων έχασε 1-0 από τον Αήττητο, σε ένα παιχνίδι που το μόνο κέρδος για την ομάδα της Νίκαιας ήταν η τρομερή παρουσία του κόσμου του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, εκνευρισμένος από τα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του Αήττητου και τα σφυρίγματα του διαιτητή Ρατσιάτου. Το γκολ για την ομάδα των Σπάτων πέτυχε ο Τσιαβάκος στο 67ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από στημένη φάση και αμυντική ολιγωρία του Ιωνικού.

spata-ionikos3

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, καθώς οι παίκτες των Σπάτων σωριάζονταν στο χορτάρι και ο διαιτητής όχι μόνο ανεχόταν τις καθυστερήσεις, αλλά μοίραζε απλόχερα κίτρινες στους παίκτες του Ιωνικού. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα μάλιστα, ο ρέφερι από την Αργολίδα έκανε κι ο ίδιος καθυστέρηση, μην επιτρέποντας την εκτέλεση πλαγίων και φάουλ, αφήνοντας το χρόνο να κυλάει.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι 600 οπαδοί του Ιωνικού που έφτασαν στο γήπεδο με 5 πούλμαν των Rangers και ΙΧ. Δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να στηρίζουν την ομάδα και μετά τη λήξη του αγώνα χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες, εκφράζοντας τη στήριξή τους στην προσπάθεια.

spata-ionikos2

Ερωτηματικά δημιούργησε η στάση του διαιτητή όχι μόνο στη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στα αποδυτήρια. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, προσπάθησε να κρατήσει στα αποδυτήρια τον… ταξιτζή (!!!) που τον μετέφερε στο γήπεδο, ενώ στο φύλλο αγώνα σημείωσε ότι δεν επιτρέπεται η είσοδος στο γήπεδο στον… Κώστα Χαραλαμπίδη! Προφανώς καταβάλλεται η ύστατη προσπάθεια των γνωστών κύκλων, για να εμφανιστεί ο Ιωνικός σαν συνέχεια της ΠΑΕ. Φαίνεται ότι είναι δύσκολο να πειστούν κάποιοι ότι μια ομάδα λαϊκής βάσης μπορεί να σταθεί όρθια με μόνη της δύναμη τον κόσμο.

ΑΗΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κουβαράκης, Σχίζας, Μαρινάκης, Μανουσάκης, Μπλιάμπλιας, Τούντας, Μπαμπούνης, Μπερέτας, Λάππας (44′ Παπαδάς), Τσιαβάκος (72′ Αλεξιάδης (87′ λ. τρ. Κολάγκη), Ανδρεαδάκης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ρόπας, Κόκκαλης, Τσελεπής, Στεφανής, Τριανταφύλλου, Μαντούβαλος, Μυλωνάς, Κουμουλίδης (67′ Μπούτσι), Καραχάλιος (67′ Επιτροπάκης), Εμρά, Κανταράς.