Προσκύνησε και η Βάρη, 2-0 στο καμίνι

ionikos-bari
Δεκέμβριος 22, 2011

Σε ένα παιχνίδι που λόγω ώρας και ατμόσφαιρας, θύμιζε εποχές Α’ Εθνικής ο Ιωνικός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Βάρης, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2011.

Την νίκη επιζητούσε ο Ιωνικός στο παιχνίδι με την Βάρη, έτσι ώστε να παραμείνει σε απόσταση βολής από την κορυφή. Νίκη η όποια ήρθε σχετικά εύκολα. Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας να θέλει περισσότερο την νίκη και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Επιτροπακης, που ήταν και ο MVP του αγώνα, με κοντινή κεφάλια κρέμασε τον τερματοφύλακα Χανδρινό ζεσταίνοντας για τα καλά την Νεάπολη, κι αν ο Μιχαήλ ήταν πιο εύστοχος λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου όταν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για σουτ, θα καθάριζε από νωρίς το ματς.

ionikos-bari2

Στην επανάληψη η Βάρη μπήκε πιο δυνατά, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, και έφτασε πολύ κοντά στο 71′ όταν ο Παπαδημητρόπουλος βρέθηκε φάτσα με τον Ρόππα αλλά ο έμπειρος κίπερ κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στην αμέσως επομένη φάση, ο νεοεισερχόμενος Μυλωνάς, έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ όπου προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας, γράφοντας το τελικό 2-0.

Με αυτή την νίκη ο Ιωνικός θα απολαυσει τις διακοπές τον Χριστουγέννων βρισκόμενος στην 3η θέση της βαθμολογίας.