Κακή εμφάνιση και ήττα στη Ραφήνα

triglia-r-ionikos
Ιανουάριος 8, 2012

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες γνώρισε ο Ιωνικός στη Ραφήνα, με αντίπαλο την Τριγλία. Το νικητήριο γκολ που πέτυχε ο Αρναρέλης στο 88ο λεπτό, στέρησε έναν πολύτιμο βαθμό από τον Ιωνικό.

Δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Περισσότεροι από 400 οπαδοί του Ιωνικού μετέτρεψαν τη Ραφήνα σε Νεάπολη, στερώντας το θεωρητικό πλεονέκτημα έδρας από τη γηπεδούχο. Παρόλα αυτά, ο Ιωνικός έμεινε ξανά μακριά από τον καλό εαυτό του, προβληματίζοντας τον κόσμο του.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε κυλήσει διαφορετικά, αν μετρούσε το γκολ που πέτυχε ο Μιχαήλ στο 7ο λεπτό και ακυρώθηκε ως οφσάιτ. Λίγα λεπτά αργότερα, η Τριγλία έκανε το 1-0 με τον Αρναρέλη, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας. Ο Ιωνικός βρέθηκε πίσω στο σκορ κι όμως, σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να δείξει ότι μπορούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Οι παίκτες της Τριγλίας με ευκολία εξουδετέρωναν τις επιθετικές προσπάθειες του Ιωνικού, βοηθούμενοι από τις «μικροσκοπικές» διαστάσεις του γηπέδου που ευνοεί τις κλειστές άμυνες.

triglia-r-ionikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός φάνηκε να μπαίνει πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και πίεσε την Τριγλία για ισοφάριση. Η είσοδος του Επιτροπάκη (δεν ξεκίνησε λόγω τραυματισμού) έδωσε την σπιρτάδα που έλειπε από την ομάδα και την ώθηση προς τα καρέ της Τριγλίας. Η ισοφάριση ήρθε στο 50ο λεπτό, όταν ο Επιτροπάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ραφήνας, βάζοντας φωτιά στις εξέδρες.

Το γκολ και η πύρινη εξέδρα έδωσε φτερά στους παίκτες του Ιωνικού, που για ένα δεκάλεπτο σφυροκοπούσαν την εστία της Τριγλίας. Στο 58ο λεπτό μάλιστα ο Μιχαήλ θα μπορούσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή, όμως αστόχησε σε τετ-α-τετ από το σημείο του πέναλτι.

Η επιθετική ανάπτυξη του Ιωνικού όμως δεν κράτησε πολύ. Από το 65ο λεπτό ο Ιωνικός άρχισε να υποχωρεί, δίνοντας την εντύπωση ότι αρκούταν στην ισοπαλία. Η Τριγλία εκμεταλλεύθηκε το χώρο κι άρχισε να πιέζει με τη σειρά της για το γκολ. Τελικά στο 88ο λεπτό πέτυχε το 2-1, παίρνοντας μια ανέλπιστη νίκη.

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Φιλιππόπουλος, Κονταρίνης, Τσάγκαρης, Κόρακας, Τσέπας, Σκαφίδας, Ζέκιο (46′ Ζέκιο), Σπαγής, Σταμπέλος (89′ Καραμποΐκης), Μουλάκης (78′ Λεμονής), Αρναρέλης

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ρόππας, Τσιτσομήτσος, Κόκκαλης, Στεφανής, Τριανταφύλλου, Μαντούβαλος, Ιγκλι, Καραχάλιος (46′ Επιτροπάκης), Μιχαήλ, Χαφούς, Κανταράς (80′ Κουμουλίδης).

Μικρά από την Ραφήνα

– 400 οπαδοί του Ιωνικού δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα για άλλη μια Κυριακή.

– Ένταση υπήρξε με το σφύριγμα της λήξης ανάμεσα σε παίκτες των δυο ομάδων. Μάλιστα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων χτύπησε τον γυμναστή του Ιωνικού.

– Η Διοικητική Επιτροπή του ΑΟ Ιωνικός καταδικάζει απερίφραστα κάθε μορφή βίας, απ’ όπου κι αν προέρχεται. Εκφράζει τη λύπη της για τα επεισόδια που συνέβησαν έξω από το γήπεδο της Προοδευτικής, κατά την επιστροφή των φιλάθλων του Ιωνικού και συμπαρίσταται αμέριστα στους τραυματίες ποδοσφαιριστές.