6X6 ο Ιωνικός, λύγισε στο 90 τον Εθνικό

ionikos-ethnikos4
Ιανουάριος 16, 2012

Ενας Ιωνικός σφυρηλατημένος από ατσάλι, κέρδισε και τον Εθνικό στο καμίνι της Νεάπολης και μετρά πλέον 6 νίκες σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες.

Δύο από τα πιο βαριά ονόματα του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο Ιωνικός κι ο Εθνικός, αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής. Κι όμως, το παιχνίδι θύμιζε αγώνα Α’ Εθνικής. Τόσο για την απόδοση των δύο ομάδων, όσο και για την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Rangers στη Θύρα 3.

Η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο καλύφθηκε από πολλές δεκάδες καπνογόνα, που περιόρισαν την ορατότητα σε λίγα μέτρα. Μόλις καθάρισε η ατμόσφαιρα και ξεκίνησε το παιχνίδι, o Ιωνικός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν στο 8ο λεπτό ο Επιτροπάκης εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μακρή. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Εθνικός ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 10ο μόλις λεπτό με σουτ του Παντελή.

ionikos-ethnikos3

Ο Ιωνικός αντέδρασε αμέσως και έφερε πολύ γρήγορα το ματς στα ίσια με τον Επιτροπάκη, που με σουτ έκανε το 1-1 στο 14ο λεπτό.

Η πίεση του Ιωνικού για την επίτευξη του δεύτερου γκολ εντάθηκε, αξιοποιώντας την κινητικότητά του από τα πλάγια, όπου ο Αχλαδιώτης και ο Ιγκλι δημιουργούσαν συνεχώς καταστάσεις κινδύνου στην άμυνα του Εθνικού. Ο Αχλαδιώτης μάλιστα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να βάλει μπροστά στο σκορ τον Ιωνικό, όμως αστόχησε στο 20ο και 35ο λεπτό από καλές θέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός επιχείρησε να αιφνιδιάσει στο 49, όταν 3 παίκτες έφυγαν αφύλακτοι από τα δεξιά, όμως το σουτ του Κυριακάκη πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ραχιώτη. Οσο περνούσε η ώρα ο Ιωνικός φαινόταν ότι πατούσε καλύτερα στο γήπεδο κι έψαχνε το δεύτερο γκολ με περισσότερο πάθος. Στο 68 ο Αχλαδιώτης έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μακρή και στην επαναφορά με ψαλίδι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Το γκολ – λύτρωση για τον Ιωνικό ήρθε στο 89ο λεπτό. Ο Ιγκλι με δυνατό ευθύβολο σουτ από πλάγια αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακρή, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις εξέδρες.

ionikos-ethnikos5

Οσοι περίμεναν όμως ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, έκαναν λάθος. Ο Εθνικός έκανε στις καθυστερήσεις την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει, με όλους τους παίκτες και τον τερματοφύλακα, να προωθούνται στην περιοχή του Ραχιώτη. Στο 94ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσιτσομήτσος έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή με τους παίκτες του Εθνικού να διαμαρτύρονται για πέναλτι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μακρής (!) πέτυχε γκολ από εμφανή θέση οφσάιντ, γκολ που ακυρώθηκε ορθά από το διαιτητή της αναμέτρησης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ραχιώτης, Τσιτσομήτσος, Κόκκαλης, Στεφανής, Τριανταφύλλου, Μαντούβαλος, Αχλαδιώτης, Επιτροπάκης, Μιχαήλ (68′ Μυλωνάς, 90′ Γατζούδης), Εμρά, Ίγκλι.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μακρής, Μακρόπουλος, Καραούσης, Ρούσος, Σαμάδης (72′ Καλογήρου), Σαμιώτης, Μιχελής, Ιατρού (81′ Μωσιάδης), Σεμερτζίδης (9′ Μπίσας), Κυριακάκης, Παντέλης

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Περισσότεροι από 1.300 οπαδοί του Ιωνικού βρέθηκαν στο γήπεδο της Νεάπολης, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες. Τα καπνογόνα που άναψαν με την είσοδο των δύο ομάδων, οδήγησαν σε ολιγόλεπτη καθυστέρηση τη σέντρα, αφού οι καπνοί περιόρισαν στο ελάχιστο την ορατότητα.

– Στο νικητήριο γκολ του Ιωνικού, ο Ιγκλι και ο Κόκκαλης κρεμάστηκαν κυριολεκτικά στα κάγκελα της Θύρας 3 πανηγυρίζοντας έξαλλα μαζί με τους Rangers. Μετά τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες κατευθύνθηκαν στο πέταλο για τον καθιερωμένο – πλέον – πανηγυρισμό.

– 80 φίλαθλοι του Εθνικού παρακολούθησαν τον αγώνα από το πέταλο της Θύρας 7-8. Ανάμεσά τους και ο πρόεδρος της ομάδας του Πειραιά, Αλέξης Αγγελόπουλος.

– Η «θρυλική» μορφή των ελληνικών γηπέδων, ο Γιάννης Ματζουράνης εμψύχωνε με τη χαρακτηριστική φωνή του τους παίκτες του Εθνικού από τον πάγκο.