Πρώτη εκτός έδρας νίκη, 0-1 την Ολυμπιάδα

olymp-ionikos
Ιανουάριος 22, 2012

Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί του Ιωνικού γέμισαν το γήπεδο των Σιταποθηκών κι έσπρωξαν την ομάδα στην πρώτη εκτός έδρας νίκη, με αντίπαλο την Ολυμπιάδα. Η νίκη αφιερώθηκε από παίκτες και κόσμο στον Δημήτρη Τσιτσομήτσο, που τραυματίστηκε στο 76ο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για τη νίκη, για διαφορετικούς λόγους. Ο μεν Ιωνικός ήθελε να φύγει αλώβητος βαθμολογικά από το γήπεδο για να πιάσει κορυφή, η δε Ολυμπιάδα για να συνεχίσει τον αγώνα της για σωτηρία. Το άγχος ήταν εμφανές στις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων κάτι που επέδρασε καταλυτικά στην εικόνα τους στο γήπεδο.

Οι ευκαιρίες στον αγώνα ήταν λιγοστές, με τον Ιωνικό να απειλεί για πρώτη φορά στο 17ο λεπτό, όταν ο Αχλαδιώτης δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

olymp-ionikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο από τις συχνές διακοπές και καθυστερήσεις. Μετά το 65ο λεπτό ο Ιωνικός άρχισε να πιέζει ακόμα περισσότερο την Ολυμπιάδα, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στα καρέ του Γεωργίου.

Το ρολόι έδειχνε το 76ο λεπτό, όταν σε μία φάση που δεν έδειχνε κάτι το επικίνδυνο, ο Τσιτσομήτσος μετά από μία κόντρα που δεν έδειχνε επικίνδυνη, βρέθηκε στον τάπητα να σφαδάζει από τους πόνους. Απουσία τραυματιοφορέων μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου από τους παίκτες των δύο ομάδων, παγώνοντας τον κόσμο που έβλεπε έναν από τους πολυτιμότερους παίκτες της ομάδας να βγαίνει νοκ άουτ.

olymp-ionikos3

Το παιχνίδι ξανάρχισε με τον Ιωνικό να τα παίζει πλέον όλα για όλα για τη νίκη. Στο 79 ο Αχλαδιώτης σούταρε δυνατά και ο Γεωργίου απέκρουσε εντυπωσιακά, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η πίεση του Ιωνικού έφερε αποτέλεσμα στο 85ο λεπτό, όταν ο Εμρά ανατράπηκε στην περιοχή της Ολυμπιάδας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Επιτροπάκης κάνοντας το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίκτες δίπλα στον κόσμο, να φωνάζουν όλοι μαζί το όνομα του Τσιτσομήτσου. Ο παίκτης του Ιωνικού θα κάνει μαγνητική τη Δευτέρα για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Γεωργίου, Παντελίδης, Λιόσης, Μνατούσης, Δακουτρός (63’ Γιαννούκαρης), Γκιάτης (46’ Γιαννουλάκης), Μίχας, Πέρρος, Μαυρουδής, Αντωνίου (56’  Γκικουρίας), Καμμένος.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ραχιώτης, Τσιτσομήτσος (76’ Μιχαήλ), Γαντζούδης, Στεφανής, Κατσαβριάς, Επιτροπάκης, Σεβάι, Καλογήρου, Μυλωνάς (70’ Κουμουλίδης), Χαφούς, Αχλαδιώτης.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

– Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί του Ιωνικού δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο. 300 Rangers συγκεντρώθηκαν μία ώρα πριν την έναρξη του παιχνιδιού στην πλατεία Σπάθας και κατευθύνθηκαν με πορεία στις Σιταποθήκες.

– Ο Ιωνικός ευχαριστεί την Ολυμπιάδα για την άψογη φιλοξενία της ομάδας και των φιλάθλων και υπόσχεται ανταπόδοση στον β’ γύρο.