Ισόπαλο 0-0 το ντέρμπι κορυφής

ionikos-olympiakosl
Φεβρουάριος 6, 2012

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της αγωνιστικής στο γήπεδο της Νεάπολης, έληξε ισόπαλο 0-0 αφού ο Ιωνικός δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τη σαρωτική υπεροχή του στον αγώνα.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι Ιωνικός και Ολυμπιακός παρατάθηκαν στο γήπεδο με τους μεν γηπεδούχους να επιζητούν την νίκη και τους δε φιλοξενούμενους να βολεύονται και με την ισοπαλία. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, οι φιλοξενούμενοι να μην δημιουργήσουν ούτε μια ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Ραχιώτη. Από την άλλη η υπεροχή του Ιωνικού δεν καρποφόρησε, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να μην μετουσιωθούν στο γκολ που θα έδινε τη νίκη.

ionikos-olympiakosl2

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 20λεπτο 20 με 40 οι Νικαιώτες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, με τους Εμρά, Αχλαδιώτη και Μυλωνά να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον πολύ καλό τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Δημητρόπουλο ο όποιος απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Επιτροπάκη στο 37′ έπειτα από κόρνερ του Ιγκλι.

ionikos-olympiakosl3

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με τον Μαρωνίτη να βάζει τον Μιχαήλ στην θέση του Στεφανή προσπαθώντας να κάνει το παιχνίδι της ομάδας πιο επιθετικό. Τα λεπτά όμως κυλούσαν, με τον Εμρά να νικιέται από τον Δημητρόπουλο σε μια εξ επαφής κεφάλια στο 76′ και στο 87′ τον Μιχαήλ, να χορεύει την άμυνα του Λαυρίου, βγάζοντας κάθετη στον Αχλαδιώτη ο όποιος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ραχιώτης, Κατσικιάς, Μαντούβαλος, Στεφανής (67′ Μιχαήλ), Τριανταφύλλου, Μυλωνάς (75′ Κόκκαλης), Γαντζούδης, Αχλαδιώτης, Επιτροπάκης, Χαφούς, Ίγκλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ: Δημητρόπουλος, Βαφειάδης, Τσομπανάκης, Καραπιπέρης, Μπεργιάννης, Τσιώλης (73′ Ψευτογιώργος), Μούθργος, Γιαχάεβ Α., Γιαχάεβ Β., Βελετάκος, Αμπντέλ Ραχήμ (77′ Τσίκλος).

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Παρά την βροχή που ξεσπούσε ανά τακτά διαστήματα, στο γήπεδο βρεθήκαν πάνω από 1500 οπαδοί του Ιωνικού, δημιουργώντας και πάλι καυτή ατμόσφαιρα.

– Πολύ κακός ο διαιτητής του αγώνα, που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το παιχνίδι με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα τα οποία έμειναν ατιμώρητα.

– Η διοίκηση του Ιωνικού φρόντισε για την άψογη φιλοξενία των ανθρώπων του Λαυρίου, οι όποιοι τοποθετηθήκαν στα επίσημα του γηπέδου.

loukanikos

– Το παρών στον αγώνα έδωσε και ο Λουκάνικος, αυτοπροσώπως! Ο σκύλος, σύντροφος των διαδηλωτών στην Αθήνα βρέθηκε – άγνωστο πως – στο γήπεδο της Νεάπολης και μετά το τέλος του αγώνα μονοπώλησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Ειδοποιήθηκαν οι φίλοι του και μετά από λίγη ώρα έφτασε αυτοκίνητο για να τον μεταφέρει ξανά στο σπίτι του, στο κέντρο της Αθήνας.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΟ ΙΩΝΙΚΟΣ

Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Σε ένα σκληρό παιχνίδι Ιωνικός και Ολυμπιακός παρατάθηκαν στο γήπεδο με τους μεν γηπεδούχους να επιζητούν την νίκη και τους δε φιλοξενούμενους να βολεύονται και με την ισοπαλία. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, οι φιλοξενούμενοι να μην δημιουργήσουν ούτε μια ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Ραχιώτη. Από την άλλη η φλύαρη υπεροχή του Ιωνικού δεν επετεύχθη να μετουσιωθεί σε γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 20λεπτο 20 με 40 οι Νικαιώτες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, με τους Εμρά, Αχλαδιώτη και Μυλωνά να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον πολύ καλό τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Δημητρόπουλο ο όποιος απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Επιτροπάκη στο 37′ έπειτα από κόρνερ του Ιγκλυ.