Πέρασε από το Πέραμα, 1-2 τον Αίαντα

aias-ionikos
Φεβρουάριος 12, 2012

Παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, ο Ιωνικός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-1 κόντρα στον Αίαντα Σαλαμίνας στο κατάμεστο από Νικαιώτες, γήπεδο του Περάματος.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχασε σωρεία ευκαιριών να καθαρίσει το ματς από πολύ νωρίς. Η αστοχία στην τελική προσπάθεια παραλίγο να αποβεί μοιραία, αφού ο Αίαντας ισοφάρισε στο 86ο λεπτό, όμως η ομάδα της Νίκαιας είχε τελικά τα ψυχικά αποθέματα να πετύχει το νικητήριο γκολ στο 89′ παίρνοντας τρεις βαθμούς – χρυσάφι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε φουριόζος και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την ομάδα της Σαλαμίνας με τον Μιχαήλ στο 3ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του εξουδετερώθηκε από τον Μώττο. Η ομάδα της Νίκαιας συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Αίαντα και στο 19ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Μιχαήλ, που ακυρώθηκε με υπόδειξη του επόπτη ως οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιγκλι έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν βρέθηκε πλάγια αριστερά της εστίας του Μώττου, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 38ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας οι αμυντικοί του Αίαντα έδιωξαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή σε σουτ του Μιχαήλ.

aias-ionikos1

Ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό, όταν σέντρα του Εμρά βρήκε τον Ιγκλι μόνο αφύλακτο στο αριστερό δοκάρι του Μώττου και με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός έχασε απίστευτη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Τσακίρης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Αίαντα αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Ο Ιωνικός παραλίγο να πληρώσει τις χαμένες ευκαιρίες, όταν στο 86ο λεπτό ο Μαριόλης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε 1-1 για τον Αίαντα. Η ομάδα της Νίκαιας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι παίκτες του Ιωνικού βγήκαν μπροστά για να πάρουν τη νίκη και τα κατάφεραν στο 89ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στον Ιγκλι και με σουτ έκανε το 1-2. Παίκτες και φίλαθλοι έγιναν ένα κουβάρι στα κάγκελα του γηπέδου πανηγυρίζοντας τη σπουδαία νίκη.

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Μώττος, Σιέρρας, Μαντζιούρας. Μπιταξής, Μαριόλης, Βελιανίτης, Μερμύγκης, Μύριλας, Ανδριανόπουλος (60’ Γιαννακόπουλος (77’ Φατόλιας), Χατζηγιαννάκος, Στούπης

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ρόππας, Τσιπλάκης, Γκιόκα (58’ Μαντούβαλος), Γαντζούδης, Τριανταφύλλου, Στεφανής, Τσακίρης (85’ Κουμουλίδης), Επιτροπάκης, Ιγκλι, Χαφούς, Μιχαήλ (91’ Αχλαδιώτης).

aias-ionikos2

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΑΜΑ

– Περισσότεροι από 400 οπαδοί του Ιωνικού μετέτρεψαν το γήπεδο του Περάματος σε… μικρή Νεάπολη. Οι οπαδοί του Ιωνικού γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα ΜΑΤ χώριζαν στη μέση όχι γηπεδούχους και φιλοξενούμενους, αλλά… τους φιλοξενούμενους!

– Οι πολιτικές εξελίξεις δεν άφησαν αδιάφορους τους φιλάθλους του Ιωνικού, που ανάρτησαν πανώ που ανέγραφε: «Καλύτερα ένα άθλιο τέλος, παρά μια αθλιότητα δίχως τέλος».

– Η Διοικητική Επιτροπή του Ιωνικού ευχαριστεί τη διοίκηση του Αίαντα Σαλαμίνας για τη φιλοξενία ομάδας και φιλάθλων.