Νικητής ο Αιολικός στο ντέρμπι με Ιωνικό

aiolikos-ionikos
Φεβρουάριος 28, 2012

Μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ιωνικός γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Αιολικό στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η ομάδα της Μυτιλήνης με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε μία δίκαιη νίκη.

Ο Αιολικός προηγήθηκε στο σκορ στο 21ο λεπτό με σουτ του Τσουλάκου και διπλασίασε τα τέρματά του στο 74ο λεπτό με γκολ του Μουρατίδη. Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες αφού ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στους Ζώνα (62′) και Αχλαδιώτη (69΄).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ:  Αθανασόπουλος, Ντζιμάνης, Βούρος, Αποστολίδης, Ζώνας, Καδής, Μίχος, Κάρδαρης (85′ Βουργουτζής), Τσουλάκος, Μουστόγιαννης (62′ Διονυσάτος), Μουρατίδης (87′ Μιχαλάκης)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ρόππας, Μαντούβαλος, Κόκκαλης (85′ Κανταράς), Στεφανής (72′ Τριανταφύλλου), Κατσαβριάς (57′ Επιτροπάκης), Γαντζούδης, Αχλαδιώτης, Κατσικιάς, Κουμουλίδης, Εμρά, Ιγκλι.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ

Κάτι παραπάνω από άψογη ήταν η φιλοξενία του Αιολικού. Οι διοικούντες της ομάδας της Μυτιλήνης και ο πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλάθλων Αιολικού επισκέφθηκαν μάλιστα την αποστολή στο ξενοδοχείο, δείχνοντας ότι τις δύο ομάδες τις χωρίζουν μόνο 90 λεπτά αγώνα. Ο Ιωνικός δεσμεύεται να ανταποδώσει την εξαιρετική φιλοξενία όποτε ξανασυναντηθούν οι δύο ομάδες στη Νεάπολη.