Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, 0-2 στη Χίο

mikrasiatikh-ionikos
Μάρτιος 19, 2012

Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του πέτυχε ο Ιωνικός στη Χίο απέναντι στην Μικρασιατική Ενωση με δύο γκολ των Στεφανή και Χαφούς.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα και πίεσε από το ξεκίνημα τη Μικρασιατική, προσπαθώντας να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Ετσι, μόλις στο 11ο λεπτό σε σέντρα ο Μιχαήλ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους στη μικρή περιοχή προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας του Παλαιολόγου.

Η ώρα περνούσε με τον Ιωνικό να έχει επιβάλει το ρυθμό του και να δημιουργεί ρήγματα στη σφικτή άμυνα της Χίου. Στο 23ο και 31ο λεπτό κεφαλιές του Μιχαήλ εξουδετερώθηκαν από τον πορτιέρο της Μικρασιατικής, ενώ στο 40ο λεπτό δυνατό σουτ του Ιγκλι πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παλαιολόγου.

mikrasiatikh-ionikos2

Η πίεση του Ιωνικού έφερε αποτελέσματα στο 42ο λεπτό. Ο Στεφανής έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή της Μικρασιατικής και προσπάθησε να προωθηθεί προς την εστία. Οι αμυντικοί της Μικρασιατικής επιχείρησαν να τον σταματήσουν και η μπάλα κόντραρε διαδοχικά σε πόδια και σώματα κερδίζοντας ύψος. Ο Στεφανής κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο και με κεφαλιά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ραχιώτης αποσώβησε μεγάλο κίνδυνο για τον Ιωνικό. Ηταν το 48ο λεπτό όταν η Μικρασιατική κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Το φάουλ εκτελέστηκε με δύναμη προς την αριστερή γωνία της εστίας, όμως ο Ραχιώτης εκτινάχθηκε με υπερένταση διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Η απάντηση του Ιωνικού στην ευκαιρία της Χίου ήρθε αμέσως. Στο 51ο λεπτό κοντινό σουτ του Μιχαήλ από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Παλαιολόγου. Δύο λεπτά αργότερα ο Χαφούς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σούταρε δυνατά όμως ο Παλαιολόγος αποσώβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

mikrasiatikh-ionikos3

Στο 58ο λεπτό ο Ιωνικός πέτυχε το 0-2. Ο Χαφούς έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή της Μικρασιατικής και με κοντινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τον Ιωνικό. Ο επιθετικός του Ιωνικού έχασε καλή ευκαιρία στο 70ο λεπτό να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε με το πόδι από τον τερματοφύλακα της Χίου.

Στο 83ο λεπτό ο Κούκουλας «διάβασε» τη σέντρα του Αννινου και με προβολή έπιασε το σουτ, όμως ο Παλαιολόγος απέκρουσε, σώνοντας την ομάδα του από το γκολ.

Ο Ιωνικός κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι σε μια μαχητική ομάδα που δεν παρέδωσε τα όπλα και δυσκόλεψε πολλούς αντιπάλους στην έδρα της. Ηταν η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη και πλέον ο προσεχής αγώνας με τον Αήττητο Σπάτων το Σάββατο στη Νεάπολη αποκτά ιδιαίτερη σημασία.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΧΙΟΥ: Παλαιολόγος, Χατζηλάμπρου (62΄ Γλύκας), Αναστασίου (70΄ λόγω τραυματισμού Στ. Παλαιολόγος), Παράσχος, Φ. Κουτελάκης, Φαφαλιός, Σκανδάλης, Λαγκώνας, Οταπασίδης (45΄ Καλαϊτζής), Χανδράς, Μηναδάκης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ραχιώτης, Κατσίκιας (55΄ Αννίνος), Γκιόκα, Στεφανής, Τριανταφύλλου, Τσιπλάκης, Μυλωνάς, Επιτροπάκης, Μιχαήλ (70΄ Κούκουλας), Χαφούς, Ίγκλι (80΄ Μαυρίδης).

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΧΙΟ

– Δύο οπαδοί του Ιωνικού, μόνιμοι κάτοικοι Χίου τα τελευταία χρόνια ήρθαν πριν το παιχνίδι στο ξενοδοχείο που διέμενε η αποστολή της ομάδας και παρακολούθησαν τον αγώνα μαζί με τους Rangers που συνόδευσαν την ομάδα στη Χίο.

– 150 περίπου φίλαθλοι της Μικρασιατικής παρακολούθησαν τον αγώνα, έχοντας υποδειγματική συμπεριφορά.

– Κατά την επιστροφή της ομάδας από τη Χίο, η αποστολή του Ιωνικού συνάντησε στο αεροδρόμιο την αποστολή της Καλλιθέας που επέστρεφε από την Κρήτη. Μόλις οι άνθρωποι του Ιωνικού αντίκρυσαν τον Σαλευρή επικράτησε ένταση που εκτονώθηκε λίγα λεπτά αργότερα με την εμφάνιση της αστυνομίας.

– Ο Ιωνικός ευχαριστεί τη διοίκηση και τον προπονητή της Μικρασιατικής Ενωσης για την υποδειγματική φιλοξενία. Οπως και στον αγώνα του α’ γύρου, οι άνθρωποι της Μικρασιατικής έδειξαν το σπάνιο ήθος και την αγάπη τους για το άθλημα. Ο Ιωνικός εύχεται ολόψυχα καλή συνέχεια στον αγώνα που δίνουν.