Ισόπαλος 1-1 ο Ιωνικός με την ΑΕΚ

ionikos-aek
Σεπτέμβριος 5, 2012

ionikos-aek

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ιωνικός με την ΑΕΚ, σε ένα φιλικό με… ατμόσφαιρα Super League! Παρά το εργάσιμο της ημέρας και της ώρας του αγώνα, περισσότεροι από 1.500 οπαδοί του Ιωνικού έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός ήταν καλύτερος και είχε μάλιστα την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό, όμως ο Τσούπρος απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή, παίρνοντας τη «μπουκιά από το στόμα» του Μωυσιάδη.

ionikos-aek2

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε πολλές αλλαγές και βελτίωσε αισθητά την εικόνα της. Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Τσίτα στο 47ο λεπτό, ενώ δημιούργησαν δύο ακόμη καλές ευκαιρίες με τον ίδιο παίκτη να κλειδώσουν τη νίκη.

Οσο περνούσαν τα λεπτά ο Ιωνικός κατάφερε να επαναφέρει τις ισορροπίες στον αγώνα, βγαίνοντας μπροστά για να πετύχει την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 89ο λεπτό, όταν ο Λαμπρινάτος ανατράπηκε στην περιοχή από τους αμυντικούς της ΑΕΚ. Ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιαλελής κάνοντας το 1-1.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Μαυρίδης, Χιώτογλου, Μωϋσιάδης, Τσακίρης, Αχλαδιώτης, Κατσαβριάς, Σκαφτούρος, Γεωργίου, Παπαδάκος. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καρνέζης, Μιχαλακάκος, Σταμπούλογλου, Τζιώτης, Κωνσταντόπουλος, Μαντούβαλος, Ατματζίδης, Διάκος, Λαμπρινάτος, Κουμουλίδης, Γιαλελής.

ΑΕΚ: Μακρυωνίτης, Νικολόπουλος, Β. Βλάχος, Τσούπρος, Ντούμπερετ, Φέτσης, Κοτσαρίδης, Γκερέιρο, Παυλής, Σταματής, Φουρτάδο. Στο β΄ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μοσχονάς, Αργυρίου, Μάλτσι, Δημγκιόκας, Σακκόπουλος, Νικολιάς, Κουρέλλας, Τσίτας.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΟΜΑΔΑΣ

paroysiasi

Μετά το τέλος του αγώνα η «δράση» μεταφέρθηκε στο Κηποθέατρο Νικαίας, όπου παρουσιάστηκαν επίσημα στον κόσμο της ομάδας το τεχνικό τιμ και οι ποδοσφαιριστές. Ακολούθησε συναυλία με τους ροκ ήχους των Nylon Astra και Χριστόφορου Κροκίδη, που έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο μια ονειρεμένη βραδιά για τον Ιωνικό.