Εύκολα ο Ιωνικός την Αίγινα 5-0

ionikos-saronikos
Σεπτέμβριος 16, 2012

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ιωνικός διέλυσε 5-0 την ΑΕ Αίγινας και προχώρησε στην επόμενη φάση του κυπέλου Πειραιά.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, παρά το γεγονός ότι η ΑΕ Αίγινας συγκαταλέγεται στις ισχυρές ομάδες της Α΄ Πειραιά. Ο Ιωνικός δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του ούτε στιγμή να ελπίζει σε κάτι καλό και παίζοντας σοβαρά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ικανοποίησε τους 400 περίπου φιλάθλους που αψήφισαν τη δυνατή βροχή και παρακολούθησαν τον αγώνα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Σκαφτούρος με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα ακριβείας του Τσακίρη. Στο 22ο λεπτό ο Παπαδάκος ξέφυγε από τους αμυντικούς από δεξιά με εντυπωσιακό τρόπο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αφύλακτο Αχλαδιώτη, που από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε με πλασέ το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 25ο λεπτό ο Τσακίρης πέρασε κάθετη μπαλιά στον Αχλαδιώτη κι αυτός με τεχνικό πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπακομήτρο κάνοντας το 3-0.

Στο 30ο λεπτό ο Σαρωνικός έχασε καλή ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όμως ο Αδαμόπουλος με το σώμα έκλεισε έξυπνα το οπτικό πεδίο του επιθετικού της ομάδας της Αίγινας που βγήκε τετ-α-τετ, αναγκάζοντάς τον να στείλει τη μπάλα άουτ. Ο Ιωνικός απάντησε με τον Σκαφτούρο να επιχειρεί σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

ionikos-saronikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός φάνηκε να κατεβάζει ταχύτητα. Στο 60ο λεπτό ο Σκαφτούρος έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν ο Γιαλελής τον βρήκε αφυλακτο στο κέντρο της μικρής περιοχής, όμως ο παίκτης του Ιωνικού έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Αίγινας. Ο Σκαφτούρος έδειξε τη μεγάλη του κλάση στο 63ο λεπτό, όταν σε μακρινή σέντρα έπιασε καταπληκτική κεφαλιά – ψαράκι κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 4-0. Το τελικό 5-0 έκανε στο 89ο λεπτό ο Σταμπούλογλου με σουτ – κεραυνό πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κωνσταντόπουλος, Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Τσακίρης, Αχλαδιώτης (67 Λαμπρινάτος), Ατματζίδης (73 Σταμπούλογλου), Σκαφτούρος, Παπαδάκος, Κουμουλίδης (56 Γιαλελής).

ΑΕ ΑΙΓΙΝΑΣ: Μπακομήτρος, Κλώνος, Σκλάβαινας (29 Δελής), Λαδάς, Ζάρκα, Καλαφάτης, Πασχάλης (66 Μπακομήτρος), Γιαννούλης, Γκοτσούλιας, Μπακομήτρος, Κυριαζής (58 Παπασεβαστός).

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Ασφυκτικά γεμάτα από φιλάθλους ήταν τα δημοσιογραφικά μπουθ, αφού η δυνατή βροχή… δεν αστειευόταν. Οι 400 περίπου φίλαθλοι έβρισκαν καταφύγιο σε κάθε γωνιά μέχρι το 25ο λεπτό περίπου, οπότε και η βροχή σταμάτησε.

– Οι 150… βρεγμένοι ως το κόκκαλο Rangers στη Θύρα 3 δεν σταμάτησαν ούτε ένα λεπτό τα συνθήματα.