Πέρασε σαν σίφουνας 0-3 τον Διαγόρα

diagoras-ionikos
Οκτώβριος 29, 2012

Σαν σίφουνας πέρασε ο Ιωνικός από τη Ρόδο, κερδίζοντας τον Διαγόρα με 0-3 μετά από καλή εμφάνιση κυρίως στο β’ ημίχρονο και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 2 αγώνες.

Ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Κατσαβριάς πέρασε καταπληκτική μπαλιά στον Κουμουλίδη, που πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 0-1. Στο 21ο λεπτό ο Τσακίρης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, βρίσκοντας αφύλακτο τον Σκαφτούρο λίγο έξω από τη μικρή περιοχή του Διαγόρα, όμως η καρφωτή κεφαλιά που επιχείρησε ο φορ του Ιωνικού πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 30 ο Μωυσιάδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή του Ιωνικού, βρίσκοντας τον Σκαφτούρο στην απέναντι περιοχή. Ο φορ του Ιωνικού έκανε την κούρσα, πέρασε και τον τερματοφύλακα, όμως οι αμυντικοί του Διαγόρα πρόλαβαν και απομάκρυναν σε κόρνερ.

Στο 42ο λεπτό ο Κουμουλίδης από τη γραμμή του άουτ γύρισε τη μπάλα πίσω βρίσκοντας τον Τσακίρη έξω από την περιοχή και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα να γλύψει το οριζόντιο δοκάρι του Διαγόρα.

diagoras-ionikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά και στο 47ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Ανδρεαδάκη.

Στο 55ο λεπτό ο Διαγόρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως ο διαιτητής έδειξε τη μπάλα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 60ο λεπτό ο Σκαφτούρος έβγαλε την ασίστ στον Τσακίρη από αριστερά και ο τελευταίος με όμορφο πλασέ έκανε το 0-3.

Ο Διαγόρας έχασε καλή ευκαιρία στο 71ο λεπτό, όταν μετά από κούρσα από δεξιά του Σκυλλαράκη, ο Αδαμόπουλος μπλόκαρε την παράλληλη πάσα προς τον αφύλακτο Διακάκη που ήταν έτοιμος να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90ο λεπτό ο Λαμπρινάτος κυνήγησε μια φάση που φαινομενικά ακίνδυνη και κλέβοντας τη μπάλα από τον τερματοφύλακα κι έτρεξε παράλληλα με τη γραμμή του άουτ προς στην ανυπεράσπιστη εστία, όμως οι αμυντικοί του Διαγόρα πρόλαβαν και έστειλαν τη μπάλα κόρνερ πάνω στη γραμμή.

Ο Ιωνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού απέναντι σε έναν Διαγόρα που πάλεψε, όμως η απειρία και οι απουσίες παικτών δείχνουν ότι του έχουν στοιχίσει. Μετά τη δεύτερη αγωνιστική ο Ιωνικός βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πλέον πηγαίνει την ερχόμενη Κυριακή στα Καμίνια για το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τον Ατρόμητο Πειραιά.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Ζούνης (21′ Σκυλαράκης), Παπαδημητρίου, Κωνσταντινίδης Γ., Κιλασίν, Καρπούζης, Χατζηπέτρος, Καραγεωργίου, Ζωάννου (46′ Φλεβάρης), Διακάκης, Ιμεραλιλάι (69′ Μπάρδης)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Μαυρίδης, Χιώτογλου, Μωϋσιάδης, Ατματζίδης, Κουμουλίδης (58′ Μαριόλης), Τσακίρης, Σκαφτούρος (79′ Λαμπρινάτος), Ανδρεαδάκης, Κατσαβριάς (72′ Γιαλελής)

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΡΟΔΟ

– Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες του Διαγόρα και ο Στάθης Μωυσιάδης εκ μέρους του Ιωνικού, κατέθεσαν ανθοδέσμες στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή του Διαγόρα Γιάννη Κοσκινιάτη και των φιλάθλων Ορέστη Παπαγεωργίου και Γιώργου Καρεκλά, οι φωτογραφίες των οποίων ήταν αναρτημένες στα κάγκελα της Θύρας 6 του γηπέδου.

– Ο ΑΟ Ιωνικός ευχαριστει τη διοίκηση του Διαγόρα και τον Σύνδεσμο Θύρα 6 για την φιλοξενία της αποστολής του Ιωνικού στο γήπεδο και υπόσχεται ανταπόδοση στον β’ γύρο.

* Σήμερα υποβάλλεται σε αρθροσκόπηση στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας ο Παναγιώτης Αχλαδιώτης. Ο ΑΟ Ιωνικός ευχαριστεί τον χειρουργό κ. Σπύρο Πλέσσα για τη βοήθειά του.