Ισοπαλία 0-0 με Ατρόμητο στα Καμίνια

atromitosp-ionikos2
Νοέμβριος 5, 2012

Ισόπαλο 0-0 έληξε το πολυαναμενόμενο ντέρμπι μεταξύ Ατρόμητου Πειραιά και Ιωνικού, με τη διαιτησία του ανεκδιήγητου Σφακιανάκη να διαμορφώνει τελικά το αποτέλεσμα, στερώντας από τον Ιωνικό μία πολύ μεγάλη νίκη.

Ιωνικός και Ατρόμητος απέδειξαν ότι είναι οι δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου, προσφέροντας δυνατές συγκινήσεις στους φιλάθλους που γέμισαν ασφυκτικά κάθε εκατοστό χώρου του γηπέδου «Στ. Μελισσουργός» του Ρέντη.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει δικαιωματικά στους τερματοφύλακες των δύο ομάδων, που πραγματοποίησαν εκπληκτικές αποκρούσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία τους. Στο 12ο λεπτό ο Αδαμόπουλος φώναξε «παρών» αποκρούοντας σουτ του Λοϊζίδη που βγήκε αφύλακτος μπροστά στα καρέ του Ιωνικού, ενώ 8 λεπτά αργότερα, έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα.

Το ρολόι έδειχνε το 20ο λεπτό όταν ο Σκαφτούρος βγήκε τετ-α-τετ με τον Θωμόπουλο λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου τον ανέτρεψε κρατώντας τον και με τα δύο χέρια. Ο διαιτητής Σφακιανάκης αντί να σφυρίξει το καταφανέστατο πέναλτι και να δώσει κόκκινη κάρτα στον Θωμόπουλο έδειξε «παίζετε», ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους εκατοντάδες οπαδούς του Ιωνικού που είχαν κατακλύσει το γήπεδο.

atromitosp-ionikos

Ο Ιωνικός συνέχισε την πίεσή του και στο 22ο λεπτό ο Κουμουλίδης σούταρε δυνατά έξω αριστερά από την περιοχή του Ατρόμητου, αναγκάζοντας τον Θωμόπουλο σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Ατρόμητος απάντησε στο 33ο λεπτό με τον Λοϊζίδη, που βγήκε μόνος του απέναντι στον Αδαμόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Ιωνικού έπεσε στα πόδια του μπλοκάροντας τη μπάλα και κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Ο Ιωνικός βγήκε στην κόντρα και στο 35ο λεπτό ήταν η σειρά του Σκαφτούρου να βγει τετ-α-τετ με τον Θωμόπουλο, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου αποσώβησε εκ νέου τον κίνδυνο.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Αδαμόπουλος έδειξε εκ νέου την πολύ μεγάλη κλάση του. Στο 38ο λεπτό απογειώθηκε κυριολεκτικά στο «Γ» της εστίας του αποκρούοντας κεφαλιά επιθετικού του Ατρόμητου, ενώ στο 44ο λεπτό απέκρουσε δυνατό συρτό σουτ, κρατώντας το μηδέν για τον Ιωνικό.

Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου ο Ιωνικός επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Στο 48 κεφαλιά του Σκαφτούρου πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Αδαμόπουλου, ενώ στο 51 ο ίδιος παίκτης με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κατσαβριά και ο τελευταίος με σουτ – κεραυνό πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

atromitosp-ionikos3

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να «σφραγίζουν» τα αμυντικά τους κενά και να δίνουν τις μάχες στο χώρο του κέντρου. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς να δημιουργηθεί άλλη φάση.

Απαράδεκτη ήταν η διαιτησία του Σφακιανάκη, που με τον μη καταλογισμό του πέναλτι με αποβολή του τερματοφύλακα Θωμόπουλου, διαμόρφωσε τελικά το αποτέλεσμα. Το ίδιο και ο επόπτης που έλεγχε την περιοχή του Ατρόμητου στο πρώτο ημίχρονο, σταματώντας δύο φορές ως οφσάιντ τους επιθετικούς του Ιωνικού που έβγαιναν μόνοι τους στην αντίπαλη εστία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θωμόπουλος, Μπέλιας, Γαβαλάς, Κρητικός, Μαζαράκης, Νταλάκος, Μητρόπουλος (60′ Κυρανός), Λουίζίδης, Μανουλίδης (65′ Γεωργούλης), Μπέρρος, Δανασής (75′ Σταθολόπουλος)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κουμουλίδης (66′ Παπαδάκος), Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Ατματζίδης, Τσακίρης, Σκαφτούρος (80′ Λαμπρινάτος), Ανδρεαδάκης, Κατσαβριάς (54′ Μαριόλης)

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΜΙΝΙΑ

– 500 οπαδοί του Ιωνικού κατέλαβαν κάθε γωνιά του γηπέδου. Ο κύριος όγκος των Rangers παρακολούθησε το παιχνίδι πίσω από την εστία σε χώρο ορθίων, παντελώς ακατάλληλο για φιλοξενία φιλάθλων, ενώ πάνω από 200 ήταν οι οπαδοί του Ιωνικού που είδαν το ματς από την πλαινή ξύλινη εξέδρα.

– Εξαιρετική ήταν η φιλοξενία της διοίκησης του Ατρόμητου προς την αποστολή του Ιωνικού.

– Παρά την ένταση του ντέρμπι δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό παρατράγουδο από τους φιλάθλους των δύο ομάδων.