Κακή εμφάνιση και ήττα 1-2 από Κερατσίνι

ionikos-apokeratsini
Νοέμβριος 11, 2012

Κακός δαίμονας του Ιωνικού αναδεικνύεται το Κερατσίνι, αφού η ομάδα της Νίκαιας γνώρισε όπως και πέρυσι την ήττα με 1-2 μετά από κακή εμφάνιση.

Το Κερατσίνι έδειξε με το «καλημέρα» τις προθέσεις του, εκμεταλλευόμενο την ταχύτητα των επιθετικών του. Τρεις φορές στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Μαργιόλης ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών του Ιωνικού στην κόντρα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αδαμόπουλο. Στο 15ο λεπτό έστειλε τη μπάλα άουτ, στο 21 επενέβει σωτήρια ο Αδαμόπουλος, όμως την τρίτη νίκησε τον τερματοφύλακα του Ιωνικού, κάνοντας το 0-1.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να απαντήσει αμέσως με τον Σκαφτούρο στο 23ο λεπτό. Ο Ανδρεαδάκης έκανε σέντρα και ο φορ του Ιωνικού πιεζόμενος από τους αμυντικούς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα να περάσει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δημητρόπουλου. Στο 29ο λεπτό ο Παπαδάκος εκτέλεσε φάουλ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή με τη μπάλα να παίρνει ψηλοκρεμαστή τροχιά αναγκάζοντας τον Δημητρόπουλο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει, όμως προσπαθούσε να διασπάσει την υποδειγματική αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων με ανορθόδοξο τρόπο. Μια γυριστή κεφαλιά του Μαργιόλη στο 43 πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κερατσινίου, αποτελώντας την τελευταία ανεπιτυχή προσπάθεια του Ιωνικού να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

ionikos-apokeratsini3

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του, κυκλοφορώντας τη μπάλα έξω από την περιοχή του Κερατσινίου, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 55ο λεπτό «πάγωσαν» τη Νεάπολη όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχιση στα καρέ του Αδαμόπουλου, ο Παντελίδης έκανε το 0-2.

Η επίτευξη του δεύτερου τέρματος των φιλοξενούμενων αποδιοργάνωσε τον Ιωνικό. Οι παίκτες του Κερατσινίου έχοντας ασφαλές προβάδισμα «ταμπουρώθηκαν» στην περιοχή τους, χωρίς να επιτρέπουν τη δημιουργία φάσεων από πλευράς Ιωνικού. Πολλές φορές μάλιστα προκάλεσαν τον εκνευρισμό της εξέδρας, αφού έπεφταν δύο – δύο στο χορτάρι προσποιούμενοι κράμπες και τραυματισμούς.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα ο Ιωνικός τα έπαιξε όλα για όλα, περνώντας τον Λαμπρινάτο δεύτερο σέντερ φορ δίπλα στον Σκαφτούρο. Η αλλαγή αυτή, σε συνδυασμό με την είσοδο των Ιγκλι και Γεωργίου έδωσε φρενήρη επιθετικό ρυθμό στον Ιωνικό, που άρχισε να ασκεί ασφυκτική πίεση στο Κερατσίνι, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Λαμπρινάτος στο 77 μετά από μπαλιά του Σκαφτούρου βρέθηκε αφύλακτος πλάγια στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως το πλασέ του εξουδετερώθηκε πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος πάλι παίκτης σούταρε δυνατά από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

ionikos-apokeratsini2

Στο 83ο λεπτό ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με βολίδα του Λαμπρινάτου, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι και τις εξέδρες. Οι παίκτες του Κερατσινίου αδυνατώντας να παρακολουθήσουν το ρυθμό του Ιωνικού έδιωχναν τη μπάλα όπως όπως. Στο 86ο λεπτό ο Γεωργίου σούταρε δυνατά για να αποκρούσει ο Δημητρόπουλος, ενώ στο 89 ο Ιγκλι έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δημητρόπουλο, στέλνοντας όμως με πλασέ τη μπάλα άουτ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Κερατσινίου να πανηγυρίζουν για τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στη Νεάπολη. Ο Ιωνικός προβλημάτισε με την απόδοσή του στα πρώτα 70 λεπτά του αγώνα, ενώ αντίθετα στο τελευταίο εικοσάλεπτο έδωσε ένα δείγμα των μεγάλων δυνατοτήτων του, όμως «ξύπνησε» αργά και γνώρισε αναπόφευκτα την ήττα.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κουμουλίδης (76΄Ίγκλι). Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Παπαδάκος, Μαργιόλης, Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης (63΄Γεωργίου), Κατσαβριάς (56΄Λαμπρινάτος)

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ: Δημητρόπουλος, Καράς, Καμμένος, Τρουμπούνας, Βατής, Σιδηρόπουλος, Παντελίδης (λ.τρ 69΄ Κουφουδάκης), Πλύθης, Μαργιόλης (90΄ Μαρμαρίδης), Μάλλης (74΄ Κατσηγιάννης), Πουλάκης.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Περισσότεροι από 1.500 οπαδοί του Ιωνικού δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Οι Rangers στη Θύρα 3 δεν πτοήθηκαν ούτε από το πρώτο γκολ του Κερατσινίου και συνέχισαν το «πάρτυ» στην εξέδρα. Στο τελευταίο 20λεπτο το γήπεδο πήρε φωτιά σπρώχνοντας τον Ιωνικό μπροστά, όμως τελικά δεν αποφεύχθηκε η ήττα. Το παρών στον αγώνα έδωσαν και 30 περίπου φίλαθλοι του Κερατσινίου που φιλοξενήθηκαν χωρίς προβλήματα στη Θύρα 6 του γηπέδου.