Νίκη – θρίλερ στο 90ο λεπτό με Νικολακάκη

nikolakakis-ionikos
Νοέμβριος 18, 2012

Μεγάλης σημασίας «διπλό» πέτυχε ο Ιωνικός με αντίπαλο το Νικολακάκη, με 2-3. Το γκολ του Λαμπρινάτου στο 90ο λεπτό προκάλεσε σεισμικές δονήσεις από τους 300 οπαδούς του Ιωνικού που μετέτρεψαν το γήπεδο της Αγ. Αννας σε Νεάπολη.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λαμπρινάτου. Ο Νικολακάκης προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε στο 18ο λεπτό με τον Τερζιεφ. Λίγο αργότερα, στο 25ο λεπτό ο Κουμουλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ιωνικό, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το μικρό γήπεδο της Αγ. Αννας ήταν φανερό ότι δημιουργούσε προβλήματα στον Ιωνικό, αφού οι παίκτες της ομάδας της Νίκαιας δεν μπορούσαν να βρουν κενό χώρο να κινηθούν.

nikolakakis-ionikos2

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 15 περίπου λεπτά καθυστέρηση, αφού υπήρξε ένταση στο χώρο των αποδυτηρίων, όμως χάρη στην επέμβαση ψυχραιμότερων τα πράγματα ηρέμησαν γρήγορα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός ενέτεινε τις προσπάθειές του να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως οι παίκτες του Νικολακάκη «ταμπουρώθηκαν» έξω από τη μικρή τους περιοχή και βοηθούμενοι από τις μικρές διαστάσεις του γηπέδου, δημιούργησαν σχεδόν αδιαπέραστο τείχος για τους επιθετικούς του Ιωνικού.

Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη, με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας να σωριάζονται στο γήπεδο προσπαθώντας να κερδίσουν λίγα λεπτά. Οσο κυλούσε η ώρα, τόσο περισσότερο πίεζε ο Ιωνικός. Στο 84ο λεπτό ο Σκαφτούρος ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κάνοντας το 1-2. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Νικολακάκης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με πλασέ του Εγιουρούμ.

nikolakakis-ionikos3

Η ισοφάριση που ήρθε στο 86ο λεπτό δεν απογοήτευσε τους παίκτες του Ιωνικού, που βγήκαν πλέον όλοι μπροστά για να πετύχουν το νικητήριο γκολ. Η ασφυκτική πίεση έφερε αποτελέσματα στο 90ο λεπτό, όταν ο Λαμπρινάτος έκανε το 2-3 βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους οπαδούς του Ιωνικού να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη που πέρα από τα προφανή βαθμολογικά οφέλη, θα επιδράσει και στον τομέα της ψυχολογίας.

ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ: Τσούνης, Θεοδωρής, Νίκας (66 Λαζαρίδης), Πτερούντιος, Σπυρίδης, Ανδρεάδης, Τερζίεφ (79 Μοντέρο), Κωβαίος, Εγιουρούμ (88 Στάθης), Σπυρίδης Ι., Παπαναστασίου

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κουμουλίδης, Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Ατματζίδης (88 Μαργιόλης), Γεωργίου (56 Ιγκλι), Λαμπρινάτος, Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης, Παπαδάκος (64 Κατσαβριάς)