Φονιάς ο Σκαφτούρος, σκότωσε τον Περαμαϊκό

ionikos-peramaikos
Νοέμβριος 26, 2012

Υπόθεση προσωπική ήταν το χθεσινό παιχνίδι για τον Παναγιώτη Σκαφτούρο, που με τρία προσωπικά γκολ οδήγησε τον Ιωνικό σε μια μεγάλη νίκη με 4-1 επί του αξιόμαχου Περαμαϊκού.

Το χρονόμετρο έδειχνε μολις το 5ο λεπτό, όταν ο Σκαφτούρος χτύπησε για πρώτη φορά, εκμεταλλευόμενος σέντρα και με καρφωτή άπιαστη κεφαλιά στο παραθυράκι του Μεϊμάρογλου, άνοιξε το σκορ για τον Ιωνικό. Ο Ιωνικός συνέχισε την πίεση και στο 10ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Γεωργίου που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μεϊμάρογλου, όμως ο παίκτης του Ιωνικού καθυστέρησε να πλασάρει κι έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Περαμαϊκού να αποκρούσει.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, σε μια φάση στα καρέ του Ιωνικού που δεν έδειχνε επικίνδυνη, ο διαιτητής σφύριξε ορθά πέναλτι υπέρ του Περαμαϊκού, όταν ο Κουμουλίδης σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μπερνιδάκης, κάνοντας το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης δεν πτόησε τον Ιωνικό, που συνέχισε να επιτίθεται και κατάφερε στο 26ο λεπτό να πάρει ξανά το προβάδισμα πάλι με εκτελεστή τον Σκαφτούρο. Στο 32ο λεπτό ο Ιγκλι έβγαλε πάσα στον Γεωργίου, όμως το σουτ του επιθετικού του Ιωνικού απέκρουσε με δυσκολία ο Μεϊμάρογλου.

ionikos-peramaikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά προσπαθώντας να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στο 51ο λεπτό ο Σκαφτούρος έβγαλε τον Λαμπρινάτο τετ-α-τετ, το σουτ αποκρούστηκε από τον Μεϊμάρογλου, ο Ανδρεαδάκης πήρε το «ριμπάουντ» στο ύψος του πέναλτι σουτάροντας για να αποκρούσει εκ νέου ο τερματοφύλακας του Περαμαϊκού.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και η δράση μεταφέρθηκε στο χώρο του κέντρου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 77ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι ο Παναγιώτης Αχλαδιώτης μετά από μακρά απουσία λόγω τραυματισμού. Η επάνοδός του στο γήπεδο έγινε με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 83ο λεπτό έκανε το 3-1 για τον Ιωνικό, γκολ που πανηγύρισε έξαλλα.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Σκαφτούρος στο 88ο λεπτό πετυχαίνοντας με κεφαλιά το τρίτο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ιωνικού.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Κουμουλίδης, Χιώτογλου, Μωϋσιάδης, Πολίτης (55′ Μαργιόλης), Γεωργίου (77′ Αχλαδιώτης), Λαμπρινάτος (66′ Κατσαβριάς), Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης, Ιγκλι

ΠΕΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μεϊμάρογλου, Λαπατάς (46′ λ. τρ. Χατζηγιαννάκης (57′ 57′ λ. τρ. Νίκο)), Σαμαράς, Καραγιάννης, Ρούσσος, Βασιλικής, Κονέ, Ιατρού (80′ Κωνσταντίνου), Μπερμιδάκης, Σιδέρης, Ανδριανόπουλος

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– 1.000 οπαδοί του Ιωνικού έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο της Νεάπολης. Στη Θύρα 6 του γηπέδου φιλοξενήθηκαν χωρίς πρόβλημα και περίπου 30 φίλαθλοι του Περαμαϊκού.

– Από τη Θύρα 3 απουσίαζε ένα 16χρονο παλικάρι, ο Μάνος, που έχασε τη ζωή του σε τροχαίο τα ξημερώματα της Κυριακής. Η διοίκηση του Ιωνικού και οι Rangers του αφιερώνουν τη νίκη και μεταφέρουν στην οικογένειά του τα θερμότερα συλληπητήρια. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.