Γκέλα Ιωνικού, 2-2 με Ολυμπιακό Λαυρίου

ionikos-ol-layriou
Δεκέμβριος 9, 2012

Μετά από κακή εμφάνιση, ο Ιωνικός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό Λαυρίου σε ένα παιχνίδι με έντονες διακυμάνσεις στο σκορ και ανατροπές.

Ο Ιωνικός, που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην 11άδα, προσπάθησε μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα να αιφνιδιάσει με ωραία ενέργεια του Παπαδάκου από δεξιά, που άδειασε τον αμυντικό που τον φύλαγε και μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Τα λεπτά του αγώνα κυλούσαν, με τον Ιωνικό να έχει προβλήματα στην κυκλοφορία, αφού ο Ολυμπιακός Λαυρίου κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους, αναγκάζοντας τον Ιωνικό να έχει μια ανούσια κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες βασιζόμενος στην κλάση των ποδοσφαιριστών του. Σε μία από αυτές, στο 22ο λεπτό ο Σκαφτούρος έπιασε κεφαλιά μετά από σέντρα, αναγκάζοντας τον Αραχωβίτη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τη μπάλα να φτάνει έξω από την περιοχή στον Ανδρεαδάκη που σούταρε δυνατά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή του Ιωνικού στο πρώτο ημίχρονο ημίχρονο ήταν στο 37ο λεπτό, όταν ο Σκαφτούρος από το χώρο του κέντρου έβγαλε μπαλιά ακριβείας στον αφύλακτο Αχλαδιώτη, στην απέναντι πλευρά του γηπέδου. Ο επιθετικός του Ιωνικού μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν κακό κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

ionikos-ol-layriou2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Λαυρίου προηγήθηκε στο σκορ στο 53ο λεπτό, όταν μετά από λάθος της άμυνας του Ιωνικού ο Τσίκλος εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση και έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό φάνηκε να αφυπνίζει τους γηπεδούχους που άρχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση και στο 68ο λεπτό ο Αχλαδιώτης κέρδισε πέναλτι, όταν αμυντικός του Λαυρίου σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Σκαφτούρος κάνοντας το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Ιωνικός ενέτεινε τις προσπάθειές του για την απόλυτη ανατροπή. Στο 79ο λεπτό ο Λαμπρινάτος έπιασε δυνατό σουτ πάνω στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ, ενώ στο 84ο λεπτό ο φορ του Ιωνικού δεν αστόχησε κι έκανε το 2-1. Η ομάδα της Νίκαιας δεν κατάφερε όμως να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής είδε πέναλτι σε πέσιμο παίκτη του Ραχήμ στην περιοχή του Αδαμόπουλου. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Βελετάκος, κάνοντας το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Τσακίρης, Χιώτογλου, Μωυσιάδης (68′ λ. τρ. Κουμουλίδης), Κωνσταντόπουλος, Γεωργίου (54′ Λαμπρινάτος), Παπαδάκος, Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης (62′ Κατσαβριάς), Αχλαδιώτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ: Αραχωβίτης, Βαφειάδης Θ. (91′ Βαφειάδης Στ.), Τσιώλης, Τσίκλος, Μπεριάνης, Μούργος (79′ Πάλλης), Πούλος, Γιαχάεβ Α. (93′ Κωστάκης), Γιαχάεβ Β., Βελετάκος, Αμπντέλ Ραχήμ

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Οι άσχημες καιρικές συνθήκες λειτούργησαν ανασταλτικά στην προσέλευση των φιλάθλων στο γήπεδο, αφού τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 600 οπαδοί του Ιωνικού, που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να ενισχύουν την ομάδα τους για να φτάσει στη νίκη.