Επιστροφή στις νίκες, 2-0 την Τριγλία

ionikos-triglia2
Δεκέμβριος 18, 2012

Εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός αλλά και ουσιαστικός στο δεύτερο, κέρδισε 2-0 την Τριγλία Ραφήνας και επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας παράλληλα το θερμό χειροκρότημα του κόσμο στη λήξη του αγώνα.

Περιθώρια για νέα γκέλα δεν υπήρχαν κι αυτό έδειξαν να το έχουν συνειδητοποιήσει πλήρως οι παίκτες του Ιωνικού, που μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ιγκλι εκτέλεσε φάουλ πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκούτσια. Στο 7ο λεπτό ο Ιγκλι εκτέλεσε φάουλ βρίσκοντας τον Λαμπρινάτο στην περιοχή της Ραφήνας, η κεφαλιά του τελευταίου όμως πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Τριγλία έχασε καλή ευκαιρία, όταν σε κόρνερ ο Αδαμόπουλος έκανε έξοδο αποκρούοντας, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή όπου οι επιθετικοί των φιλοξενούμενων επιχείρησαν σουτ που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ιωνικός έχοντας κυριαρχήσει πλήρως στο χώρο του κέντρου συνέχισε να πιέζει την Τριγλία. Κεφαλιά του Σκαφτούρου στο 21ο λεπτό πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 25 ήταν η σειρά του Τσακίρη να απειλήσει με εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γκούτσια. Στο 27 ο Ιγκλι εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαργιόλης πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι με κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να γλύψει το δοκάρι και να περάσει άουτ.

Στο 36ο λεπτό ο Λαμπρινάτος έκανε επέλαση από αριστερά τραβώντας τους αμυντικούς της Τριγλίας πάνω του και από τη γραμμή του άουτ γύρισε τη μπάλα στον αφύλακτο Αχλαδιώτη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, Λαμπρινάτος και Ιγκλι συνδυάστηκαν ιδανικά, ο Λαμπρινάτος έβγαλε σέντρα βρίσκοντας τον Σκαφτούρο, όμως η κεφαλιά – κεραυνός που εξαπέλυσε ο φορ του Ιωνικού πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 41ο λεπτό ο Σκαφτούρος πάλι έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, άδειασε τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε, όμως πετάχτηκε ένας αμυντικός της Τριγλίας κι έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Σκαφτούρος πήρε την κεφαλιά όμως ούτε και αυτή τη φορά του έκανε η μπάλα το χατήρι, αφού πέρασε σύριζα πάνω από το δοκάρι του Γκούτσια.

ionikos-triglia4

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τριγλία κατάφερε να ισορροπήσει κάπως τον αγώνα, αφού συνειδητοποίησε ότι η σαρωτική υπεροχή που είχε στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός, αργά ή γρήγορα θα απέφερε καρπούς. Ετσι πίεσε πιο ψηλά τους μέσους της ομάδας της Νίκαιας και δίνοντας περισσότερες μάχες στο χώρο του κέντρου, κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην περιοχή της. Απείλησε σοβαρά στο 58ο λεπτό μάλιστα, όταν κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Αδαμόπουλου. Το φάουλ εκτελέστηκε αριστοτεχνικά με τη μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Ιωνικού.

Στο 69ο λεπτό όμως ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ. Σκαφτούρος και Ανδρεαδάκης συνδυάστηκαν ιδανικά έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον τελευταίο να μπαίνει και να σουτάρει όμορφα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 77ο λεπτό ο Ιωνικός «κλείδωσε» τη νίκη, όταν ο Τζιώτης βρήκε διάδρομο και μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τους αμυντικούς. Ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο Σκαφτούρος κάνοντας το 2-0.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Ιωνικό να επιστρέφει στις νίκες μετά από πολύ καλή απόδοση, κάτι που αναγνώρισαν και οι 1.000 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο και χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Κουμουλίδης, Μαργιόλης, Ατματζίδης, Κωνσταντόπουλος, Ιγκλι (46 λ.τ. Παπαδάκος), Τσακίρης, Σκαφτούρος, Λαμπρινάτος (80 Γεωργίου), Αχλαδιώτης (52 Ανδρεαδάκης)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Γκούτσιας, Στρόμπουλος, Αλεβίζιος, Μπλιάμπλιας, Τσέπας, Σκαφίδας (83 Μάντζης), Ράμο, Χοτζάι, Σταμπέλος (83 Μουλλάκης), Τσάγκαρης (72 Γκίκας), Χατζάκης

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Εντυπωσιακός ήταν ο παλμός των Rangers στη Θύρα 3 για μια ακόμη φορά, έδωσε δύναμη στους παίκτες κι έδωσε την απαραίτητη ώθηση στον Ιωνικό για να πάρει μια ακόμη νίκη στο γήπεδο της Νεάπολης. Μετά το τέλος του αγώνα οι Rangers με συνθήματα ζητούσαν από τους παίκτες να πάρουν το διπλό την επόμενη Κυριακή στη Βάρη.

– Με διαφορετικές φανέλες αγωνίστηκε ο Ιωνικός στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο φορούσε τη ριγέ εμφάνιση, ενώ στο δεύτερο οι παίκτες εμφανίστηκαν με τις λευκές φανέλες.

– Χωρίς κανένα πρόβλημα φιλοξενήθηκαν στη Θύρα 6, 10 φίλαθλοι της Τριγλίας και οι εκτός αποστολής παίκτες των φιλοξενούμενων.