Σπουδαίο διπλό στην Κω με υπογραφή Σκαφτούρου

aodikaiou-ionikos2
Ιανουάριος 22, 2013

Ο Ιωνικός με ένα γκολ του Παναγιώτη Σκαφτούρου στο 41ο λεπτό απέδρασε από την Κω με τους 3 βαθμούς της νίκης. Με τη νίκη αυτή βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας ότι ξεπερνά τις μέτριες εμφανίσεις.

Η νίκη αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία αφού επιτεύχθηκε σε μια δύσκολη έδρα, που οι γηπεδούχοι αγνοούσαν την ήττα τα τελευταία 3 χρόνια!

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έδειχνε ότι ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο. Ο Κώστας Παρθενίου έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα, δυναμώνοντας το κέντρο και ξεκινώντας με δύο σέντερ φορ που ταλαιπώρησαν την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο ΑΟ Δικαίου έδειξε ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα που αδικείται από τη θέση της στη βαθμολογία. Συνάντησε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, αφού ο Ιωνικός κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου κι έτσι προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες μπάλες και γεμίσματα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως ο Αδαμόπουλος «καθάρισε» όλες τις φάσεις που πέρασαν από την γρανιτένια άμυνα του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός έχασε καλές ευκαιρίες με σουτ του Σκαφτούρου στο 11 και του Τσακίρη στο 15, ενώ το Δίκαιο απείλησε με τον Μυλωνά στο 8 και τον Χατζηφούντα στο 39. Ομως ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε την κατοχή και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας παρά τις μικρές διαστάσεις του γηπέδου. Ετσι, λίγο πριν λήξη του ημιχρόνου ο Σκαφτούρος εκμεταλλεύτηκε τη μακρινή έξοδο του Σανταμούρη και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δίκαιου, κάνοντας το 0-1.

aodikaiou-ionikos

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νίκαιας έχοντας το σκορ, έδωσε λίγα μέτρα στους γηπεδούχους έτσι ώστε να βρει ανοιχτή την άμυνά τους και να πετύχει δεύτερο γκολ σε κάποια αντεπίθεση. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο χώρο του κέντρου όπου ο Ιωνικός συνέχισε να είναι κυρίαρχος. Ετσι, στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Δικαίου και δημιούργησε σπουδαίες ευκαιρίες να διευρύνει τη νίκη του.

Στο 74 οι αμυντικοί των γηπεδούχων πρόλαβαν κι έκοψαν την τελευταία στιγμή τον Αχλαδιώτη προ του Σανταμούρη. Η μπάλα βγήκε κόρνερ και στην εκτέλεσή του, ο Κατσαβριάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Δίκαιου. Στο 82ο λεπτό ο Λαμπρινάτος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι έληξε με τους παίκτες του Ιωνικού να πανηγυρίζουν το σπουδαίο διπλό μαζί με τους φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα στην Κω. Η νίκη αυτή έστειλε τον Ιωνικό στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση αναπνοής από τον Ατρόμητο, τον οποίο θα φιλοξενήσει στη Νεάπολη σε 2 εβδομάδες.

ΑΟ ΔΙΚΑΙΟΥ: Σανταμούρης, Χατζηφούντας Χ., Πανόπουλος (29′ λ.τ. Σιώμος), Γκουντελίτσας, Σωτίρι (85′ Συντιχάκης), Φυτάς (58′ Σκαλέρης), Χατζηβασίλης, Μυλωνάς, Χατζηφούντας Μ, Χιούσι, Μποιλής Ζ.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Κουμουλίδης, Χιώτογλου, Κατσαβριάς (88′ Σταμπούλογλου), Μαργιόλης, Πολίτης (65′ Ατματζίδης), Τσακίρης, Σκαφτούρος (58′ Αχλαδιώτης), Ανδρεαδάκης, Λαμπρινάτος.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩ

– Γεμάτο ήταν το γήπεδο Πυλίου από 400 και πλέον φιλάθλους του ΑΟ Δικαίου. Το παρών έδωσαν και 7 οπαδοί του Ιωνικού που ταξίδεψαν ακτοπλοικώς στην Κω.

– Δύο πρώην παίκτες του Ιωνικού βρέθηκαν αντίπαλοι στο παιχνίδι. Πρόκειται για τον Δ. Μυλωνά, μέλος της ομάδας το 1999 και τον Μ. Χατζηφούντα.

– Ο ΑΟ Ιωνικός ευχαριστεί τη διοίκηση του ΑΟ Δικαίου για την εξαιρετική φιλοξενία της αποστολής και των φιλάθλων του.