«Πύρρειος νίκη» 1-0 τον Διαγόρα

ionikos-diagoras3
Ιανουάριος 28, 2013

Πριν 20 ημέρες ο Ιωνικός σε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι για τον κύπελλο Πειραιά έχασε 1-0 από τον Εθνικό. Αυτή τη φορά έδειξε ότι έχει μέταλλο και κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη με τον Διαγόρα.

Για να πάρει τους βαθμούς της νίκης ο Ιωνικός έπρεπε να ξεπεράσει τόσο το εμπόδιο του Διαγόρα, όσο και του διαιτητή Τσαγκαράκη που αποδεκάτισε κυριολεκτικά την ομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής με τον Ατρόμητο Πειραιά. Ο  ρέφερυ εκτός από την ανεξήγητη κόκκινη που έδειξε στον Ανδρεαδάκη στο 32ο λεπτό, κίτρινισε στοχευμένα τους παίκτες του Ιωνικού στερώντας τους τη δυνατότητα να ενισχύσουν την ομάδα την επόμενη Κυριακή.

Ο Ιωνικός βρήκε απέναντί του έναν εντελώς διαφορετικό Διαγόρα από το παιχνίδι του πρώτου γύρου και συνάντησε μεγάλες δυσκολίες στην ανάπτυξή του. Μπορεί να έβγαλε πολλές ευκαιρίες στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως για να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή αυτό γίνονταν με πολύ κόπο.

ionikos-diagoras4

Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έγινε στο 32ο λεπτό, όταν ο Διακάκης «κλάδεψε» από πίσω τον Ανδρεαδάκη για να σταματήσει τη φάση και να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες σε παίκτη του Διαγόρα που ήταν πεσμένος στο χορτάρι. Οι παίκτες των δύο ομάδων μαζεύτηκαν στο σημείο του φάουλ και άρχισαν λεκτικοί διαπληκτισμοί, όταν ξαφνικά ο Διακάκης σωριάστηκε στο χορτάρι και ο διαιτητής έβγαλε αβίαστα την κόκκινη κάρτα στον Ανδρεαδάκη.

Η «χειρουργική» κίνηση του διαιτητή ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τις εξέδρες, ενώ απειλήθηκε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Τελικά η κατάσταση εκτονώθηκε γρήγορα και το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από 10λεπτη διακοπή.

Ο Ιωνικός πέτυχε το χρυσό γκολ του αγώνα στο 47ο λεπτό με κεφαλιά του Μαντούβαλου. Η νίκη αυτή διατήρησε τον Ιωνικό στη δεύτερη θέση, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά από τον Ατρόμητο στον ένα βαθμό.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Τσακίρης, Μαντούβαλος, Πολίτης (82’ Σταμπούλογλου), Μαριόλης, Γεωργίου, Σεβάι (55’ Παπαδάκος), Αχλαδιώτης (67’ Τσιπλάκης) , Ανδρεαδάκης, Λαμπρινάτος

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Γιακούμαρος, Πατούχος, Κανενούνης, Κετσές, Κιόσκου, Καραγεωργίου (89’ Ζούνης), Επιφάνης, Φλεβάρης, Ιμεραλιλάι, Διακάκης (61’ Μαριετάκης), Μπαούρης (36’ Μπαρδής)