Πλήρωσε την αδράνεια, 1-1 με Κερατσίνι

keratsini apo-ionikos
Φεβρουάριος 11, 2013

Το «νεκρό» τελευταίο τέταρτο του αγώνα πλήρωσε ο Ιωνικός στο Κερατσίνι, αφήνοντας δύο βαθμούς στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε 0-1, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη νίκη της, όμως ο εφησυχασμός του δευτέρου ημιχρόνου πρόσφερε στο Κερατσίνι την ευκαιρία να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας στη μάχη που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ο Ιωνικός μάλιστα απέφυγε τα χειρότερα στο 90ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν ακόμη και τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πρόσφερε δυνατές συγκινήσεις στους 650 φιλάθλους που παρακολούθησαν τον αγώνα (οι 500 οπαδοί του Ιωνικού). Το Κερατσίνι προσπάθησε να αιφνιδιάσει με δύο καλές ευκαιρίες στο 3 με χαμένο τετ-α-τετ του Μαργιόλη και στο 5 με κεφαλιά στο δοκάρι του Κατσιγιάννη, όμως ο Ιωνικός ανέλαβε γρήγορα την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκμεταλλευόμενος τη διεισδυτικότητα του Κουμουλίδη που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 10ο λεπτό ο Ιωνικός έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με ζυγισμένο σουτ του Πολίτη από το ημικύκλιο της περιοχής που πέρασε μόλις άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 0-1 όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κουμουλίδη ο Δημητρόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λαμπρινάτος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Ιωνικό, βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν με κεφαλιά του Κατσιγιάννη στο 23 που πέρασε άουτ και πλασέ του Μαργιόλη στο 31, όμως ο Ιωνικός μετά το γκολ βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα του Κερατσινίου και προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί για να πετύχει το δεύτερο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να γίνει στο 32ο λεπτό όταν ο Σκαφτούρος βγήκε τετ-α-τετ μετά από μπαλιά του Λαμπρινάτου, όμως ο επόπτης σταμάτησε την επίθεση σημειώνοντας αναίτια τον επιθετικό του Ιωνικού σε θέση οφσάιτ.

Στο 35ο λεπτό ο Κουμουλίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Δημητρόπουλο, ανατράπηκε στην περιοχή από τους αμυντικούς του Κερατσινίου όμως ο διαιτητής αντί να σφυρίξει πέναλτι και αποβολή, άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Στο 38ο λεπτό ο Παπαδάκος έγινε κάτοχος της μπάλας λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και σούταρε, υποχρεώνοντας τον Δημητρόπουλο σε εξαιρετική απόκρουση.

Στο 40ο λεπτό ο Κουμουλίδης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ξέφυγε από το μαρκάρισμα των αμυντικών στη γραμμή του κόρνερ, βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρόπουλο όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κράτησε το 0-1 για την ομάδα του.

keratsini apo-ionikos2

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Ιωνικός θεώρησε ότι ήδη είχε πάρει τον αγώνα και αναλώθηκε περισσότερο σε προσπάθεια να ελέγξει το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου, κρατώντας τους επιθετικούς των γηπεδούχων μακριά από την περιοχή του.

Θα μπορούσε να έχει κάνει το δεύτερο γκολ στο 58 με τον Κουμουλίδη ή στο 62 με τον Τσακίρη, όμως αμφότερες οι ευκαιρίες δεν καρποφόρησαν. Το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν εύθραυστο κι όσο περνούσε η ώρα χωρίς να κλειδώνει η νίκη του Ιωνικού, το Κερατσίνι συνέχισε να ελπίζει.

Στο 77ο λεπτό το Κερατσίνι κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Ιωνικού, σε εξαιρετικά επικίνδυνη θέση. Το φάουλ εκτελέστηκε με τη μπάλα να σταματά στο τείχος, όμως προς έκπληξη όλων ο διαιτητής σφύριξε επανάληψη. Το φάουλ εκτέλεσε εκ νέου ο Διονυσόπουλος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού, κάνοντας το 1-1.

Η ομάδα της Νίκαιας προσπάθησε να αντιδράσει σπασμωδικά, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει. Αντίθετα, το Κερατσίνι παραλίγο να κάνει ακόμη μεγαλύτερη ζημιά στη λήξη του αγώνα, όταν ο Μαργιόλης εντελώς αφύλακτος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Ο Ιωνικός πλήρωσε την αδράνεια που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί ο διαιτητής να ήταν εκτός τόπου και χρόνου, όμως είχε τις ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ από νωρίς και να μην δώσει το δικαίωμα σε κανέναν να αμφισβητήσει τη νίκη του.

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ: Δημητρόπουλος, Τρουμπούνας (46 Βαρουξής), Κουλακάρης, Σιδηρόπουλος (58 Λέτρος), Βαττής, Παντελίδης, Διονυσόπουλος, Κατσιγιάννης, Μαργιόλης, Κουρκούτης, Μαρμαρίδης (67 Μάλλης)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης (79 Κατσαβριάς), Τσακίρης, Τσιπλάκης, Ατματζίδης, Μαργιόλης, Πολίτης, Κουμουλίδης, Σκαφτούρος, Παπαδάκος (65 Ιγκλι), Λαμπρινάτος (70 Αχλαδιώτης)