Νίκη της Τριγλίας στο φινάλε του αγώνα

trigliaraf-ionikos
Μάρτιος 17, 2013

Στην τρίτη ήττα του στο πρωτάθλημα υποχρέωσε η Τριγλία Ραφήνας τον Ιωνικό, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές ομοιότητες με το αντίστοιχο περσινό στο ίδιο γήπεδο, αφού οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στο τέλος του αγώνα.

Η ομάδα της Νίκαιας είχε κακή απόδοση και οι παίκτες της υπέπεσαν σε πολλά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Τριγλία και πανηγύρισε στο τέλος του αγώνα μια σημαντικότατη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει ότι του χρόνου θα παίζει στην καινούργια Γ΄ Εθνική.

Στο πρώτο ημίχρονο η Τριγλία ήταν απόλυτη κυρίαρχη του αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 19ο λεπτό όταν ο Μουλλάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Ιωνικού και με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώστας Παρθενίου πέρασε τον Σκαφτούρο στον αγώνα και σε συνδυασμό με την προώθηση του Κουμουλίδη στην επίθεση άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Ο Ιωνικός βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, απέκτησε την κατοχή και έκλεισε τους γηπεδούχους στο μισό του γηπέδου πιέζοντας για την ισοφάριση.

Στο 55ο λεπτό η ομάδα της Νίκαιας κέρδισε το αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο Ανδρεαδάκης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Κουμουλίδη, που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Φιλιππόπουλο. Ο τελευταίος με μακρινή έξοδο κατάφερε να ανακόψει τον επιθετικό του Ιωνικού χρησιμοποιώντας όμως τα χέρια εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον διαιτητή να του δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή κλείστηκαν ακόμη περισσότερο στην περιοχή τους, προσπαθώντας να διαφυλάξουν το 1-0, όμως ο Κουμουλίδης στο 73ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 1-1.

trigliaraf-ionikos1

Μετά το γκολ της ισοφάρισης το παιχνίδι μετατράπηκε σε ρώσικη ρουλέτα, αφού η Τριγλία ανοίχτηκε για να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για νίκη, ενώ και ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει για το νικητήριο γκολ. Με τις άμυνες ανοικτές κάθε φάση στις δύο εστίες μύριζε γκολ και τελικά η Τριγλία ήταν αυτή που κατάφερε να το πετύχει, έστω και με 10 παίκτες όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σκαφίδα και με κεφαλιά έκανε το 2-1 δίνοντας μια τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα του.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους 150 περίπου οπαδούς του Ιωνικού που έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο να χειροκροτούν και τις δύο ομάδες, όμως ο προβληματισμός τους ήταν έκδηλος για τη δεύτερη εκτός έδρας γκέλα. Παρόλα αυτά ο Ιωνικός παρέμεινε πρώτος και κρατά την τύχη στα χέρια του, αφού αν κερδίσει στα δύο τελευταία παιχνίδια στέφεται πρωταθλητής.

Η φιλοξενία της Τριγλίας Ραφήνας στην αποστολή του Ιωνικού ήταν εξαιρετική και δεν θύμιζε σε τίποτε την περσινή.

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Φιλιππόπουλος, Στρόμπουλος, Φελεγκάκης (78’ Χατζάκης), Κόρακας, Τσέπας, Σκαφίδας, Ράμο, Αλεβίζος, Γκίκας (64’ Μπλιάμπλιας), Μουλλάκης (55’ Γκούτσιας)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Κουμουλίδης, Τσακίρης, Σταμπούλογλου, Ανδρεαδάκης, Μαριόλης, Πολίτης (63’ Τζιώτης), Ιγκλι (75’ Παπαδάκος), Κατσαβριάς (46’ Σκαφτούρος), Ατματσίδης, Λαμπρινάτος