Ανοδος στη Γ΄ Εθνική ως Πρωταθλητής

anomera-ionikos3
Απρίλιος 1, 2013

Ο Ιωνικός αναδείχθηκε Πρωταθλητής του 9ου Ομίλου, κερδίζοντας στο τελευταίο του παιχνίδι στη Δ’ Εθνική την Ανω Μερά στη Μύκονο με 2-1.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Νίκαιας αγωνίστηκε για 78 λεπτά με παίκτη λιγότερο μετά την απευθείας κόκκινη που αντίκρυσε ο Σταμπούλογλου, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους γηπεδούχους να ελπίζουν ότι θα εκμεταλλευθούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα για να στερήσουν βαθμούς από τον Ιωνικό.

Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Σκαφτούρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ ο Κατσαβριάς διπλασίασε τα τέρματα του Ιωνικού στο 45ο λεπτό με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η ομάδα της Μυκόνου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 55ο λεπτό μετά το αυτογκόλ του Ατματσίδη.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το δυνατό παιχνίδι από πλευράς γηπεδούχων και το αριθμητικό του μειονέκτημα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Στις σημαντικότερες, ο Κατσαβριάς στο 34, ο Κουμουλίδης στο 62 και ο Σκαφτούρος στο 72 δεν κατάφεραν να διευρύνουν το δείκτη του σκορ για την ομάδα της Νίκαιας.

anomera-ionikos

Το σφύριγμα της λήξης του διαιτητή βρήκε τους παίκτες και τους 30 οπαδούς του Ιωνικού που ταξίδεψαν στη Μύκονο να πανηγυρίζουν για την επάνοδο του Ιωνικού στη Γ’  Εθνική ως πρωταθλητή. Τα πανηγύρια μεταφέρθηκαν το βράδυ της Κυριακής στο λιμάνι του Πειραιά, όπου περισσότεροι από 100 οπαδοί του Ιωνικού περίμεναν την αποστολή και αποθέωσαν τους παίκτες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΑΝΩ ΜΕΡΑ: Αγγελίδης, Κεραμιδάς (65′ Κουτσούκος), Δήμα, Κουκάς Μ. (83′ Λούπης), Θεοχάρης, Ασημομίτης Α., Ασημομίτης Ν., Χατζηπαναγιώτης, Τουρέ (75′ Ντιαιέ), Κουκάς Τζ., Πετράι

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Χιώτογλου,Τσακίρης, Σταμπούλογλου, Ατματζίδης (60′ Ανδρεαδάκης), Μαριόλης, Γεωργίου (55′ Τζιώτης), Κουμουλίδης, Σκαφτούρος, Κατσαβριάς (75′ Πολίτης), Λαμπρινάτος