Αήττητος ο Ιωνικός απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

ion-atsalenios
Οκτώβριος 20, 2013

Ο Ιωνικός πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Νεάπολη ( δυο για το πρωτάθλημα με Ρούβα και Ατςαλένιο και μια για το κύπελλο με τον Ρούβα ) και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας του 5ου ομίλου της Γ´ εθνικής κατηγορίας.

Οι άσοι του Μάρκου Δήμου νίκησαν τον Ατσαλένιο 1-0 με γκολ του Άγγελου Δημητρίου στο 35´ και με απολογισμό τρείς νίκες και μια ισοπαλία στους μέχρι σήμερα αγώνες τους για το πρωτάθλημα απολαμβάνουν με 10 συνολικά βαθμούς την μοναξιά της κορυφής.

Η νικη επι της ομάδας του Ηρακλείου αποκτά ιδιαίτερη αξία γιατί επιτεύχθηκε επι ενός ισχυρού αντιπάλου που διεκδίκησε με δύναμη και πάθος τους τρεις βαθμούς της νίκης και στα 90 λεπτά του αγώνα.

Λιγοστές οι φάσεις στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τους παίχτες του Ιωνικού να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, να διακρίνονται για την ομοιογένεια, το πάθος και τη δύναμη τους, χωρίς όμως και να μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων και κυρίως να ξεφύγουν με ευκολία απο τη συνεχή πίεση των παιχτών του Μανώλη Πατεμτζή.

Απο την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι διακρίθηκαν για την καλή αμυντική τους λειτουργία, την καλή κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμη αλλά και την αδυναμία τους να απειλήσουν την εστία του Νίκου Μπαμπανιώτη τερματοφύλακα του Ιωνικού.

[widgetkit id=18]

Το πρώτο αξιόλογο σούτ του αγώνα σημειώθηκε απο τον Γιακουμάκη στο 16´, η πρωτη μεγάλη ευκαιρία απο τον Μπερνιδάκη στο 23´ και το γκολ στο 35´ λεπτό με τον Άγγελο Δημητρίου που αξιοποίησε γύρισμα της μπάλας απο τον Χρυσάφη και αδυναμία του Χωματά και των αμυντικών του να διώξουν. Αυτές ήταν οι φάσεις που σημάδεψαν το πρώτο ημιχρόνο.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιωνικό να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, τον Ατσαλένιο να διακρίνεται για τα τρεξίματα των παιχτών του με την γηπεδούχο ομάδα της Νίκαιας να χάνει πολυ μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπεκατώρο στο 57´ και τον Μπερνιδάκη στο 84´.

Αναγκαστικές οι αλλαγές του Γιάννη Χρυσάφη στο 53´ λόγω θλάσης και του Άγγελου Δημητρίου στο 75´ λόγω σφιξίματος.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπαμπανιώτης ( τερμ.) Ατματζίδης, Κουλακάρης, Σταμπούλογλου, Δημητρίου ( 75´ Νικολακόπουλος) Σιμιτσής, Βασιλείου, Παπασπύρος ( 66´ Σκαφτούρος ) , Μπερνιδάκης, Χρυσάφης ( 53´ Πολυχρόνης), Μπεκατώρος.

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ: Χωματάς, Καρβελάς, Πρωτογεράκης, Αραβιάκης, Γιακουμάκης Γιώργος, Γιακουμάκης Μύρος, Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης( 62´ Πλουςής ), Γιακουμάκης, Μπουτσάκης ( 57´ Συσκάκης), Καρυωτάκης ( 80´ Πετράκης).

Δηλώσεις προπονητών

«Παίξαμε μ´έναν επικίνδυνο αντίπαλο που διέθετε ομοιογένεια, πολύ καλά τρεξίματα και γρήγορες αντεπιθέσεις. Στόχος μας απο το ξεκίνημα του αγώνα ήταν να κρατήσουμε τους αντιπάλους μας μακρυά απο την περιοχή μας και ταυτόχρονα πιέζοντας στην μεσαία γραμμή και την επίθεση να δημιουργήσουμε ρήγματα την αμυντική τους οργάνωση. Τα καταφέραμε. Είμαι ικανοποιημένος απο την λειτουργια της ομάδας μου. Πετύχαμε ενα γκολ ενώ θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα αφού τόσο στο πρωτο όσο και στο δεύτερο μέρος χάσαμε σημαντικές ευκαιρίες. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους για το αγωνιστικό πνεύμα που επέδειξαν. Συνεχίζουμε με στόχο την επιτυχία σε κάθε αγώνα εντός και εκτός εδρας»

Μανώλης Πατεμτζής (προπ. Ατσαλένιου)
«Ξέραμε οτι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια πολυ καλή ομάδα. Στο πρωτο ημίχρονο περιορίσαμε αρκετά τους αντιπάλους μας, ωστόσο ένα λάθος ήταν αρκετό για να δεχθούμε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίιχρονο πιέσαμε στη μεσαία γραμμη και την επίθεση, είχαμε 2-3 φάσεις για γκολ αλλά δεν τα καταφέραμε και δυστυχώς δεν αποφύγουμε την ήττα. Υστερούμε στη λεπτομέρεια. Είμαι ικανοποιημένος απο την προσπάθεια των παιχτών μου. Συνεχίζουμε με το ίδιο πάθος και τη ίδια δύναμη τόσο εντός όςο και εκτός εδρας διεκδικώντας πάντα τη νίκη.»