Επέστρεψε στις νίκες ο Ιωνικός, 1-0 τον Ολυμπιακό Λαυρίου

ion-atsalenios
Δεκέμβριος 8, 2013

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Ιωνικός στην Κερατέα επί του Ολυμπιακού Λαυρίου με 1-0 . Η ομάδα της Νίκαιας επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Κισσαμικό εκτός και Τράχωνες εντός παραμένοντας αήττητη και στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Μάρκου Δήμου νίκησαν όχι μόνο την ομάδα του Ολυμπιακού Λαυρίου αλλά και τις αντίξοες γηπεδικές και καιρικές συνθήκες.
Ο δυνατός άνεμος και ο γεμάτος παγίδες αγωνιστικός χώρος όπου κυριαρχούσε η λάσπη και το μόνο που δεν μπορούσε να παιχτεί ήταν ποδόσφαιρο δυσκόλεψε τις προσπάθειες τόσο των γηπεδούχων όσο και των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κυλήσει χωρίς τη μεγάλη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο με κόντρα τον άνεμο ο Ιωνικός επέβαλλε το ρυθμό του, και μετά το 60ο λεπτό δημιούργησε διαδοχικές ευκαιρίες με κορύφωση το 70ό λεπτό όταν μετά απο κόρνερ του Χρυσάφη ο Ανδρέας Ατματσίδης με εντυπωσιακό άλμα και θαυμάσια κεφαλιά έστειλε τη μπάλλα στα δίκτυα.

Είχαν προηγηθεί οι ευκαιρίες με τον Παπασπύρο στο 64ο λεπτό όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ και τους Σκαφτούρο και Χρυσάφη στο 69ο λεπτό οταν σε διαδοχικά σουτ οι αμυντικοί του Ολυμπιακού απομάκρυναν αρχικά στη γραμμή και στη συνέχεια σε κόρνερ.

Εντυπωσιακό παρών έδωσαν για μια ακόμη φορά οι οπαδοί του Ιωνικού δείχνοντας έμπρακτα οτι αποτελούν το δωδέκατο παίκτη της ομάδας.

Δηλώσεις προπονητών:

Πέτρος Μίχος: «Ηταν ματς ντέρμπι και η βαθμολογική διαφορά δεν φάνηκε στο γήπεδο. Παίξαμε σωστά για μεγάλο χρονικό διάστημα, και δεχθήκαμε ένα γκολ από στημένη φάση. Δεν ευτυχήσαμε να αξιοποιήσουμε κάποιες ευκαιρίες και η νίκη ήρθε φυσιολογικά για τον Ιωνικό. Είναι ομάδα ιστορική με κόσμο στην οποία πέρασα ένα αξέχαστο χρόνο με τη διοίκηση Κανελλάκη. Εύχομαι η νεα προσπάθεια του κ. Σπανού να οδηγήσει την ομάδα εκεί που ιστορικά ανήκει , να στεφθεί με επιτυχία.

Μάρκος Δήμος: «Κατακτήσαμε μια πολύ σημαντική νίκη σε ένα γήπεδο ακατάλληλο για ποδόσφαιρο.Παρόλα αυτά τα παιδιά προσπάθησαν να βάλουν κάτω τη μπάλα και να παίξουν.Στο δεύτερο ημίχρονο η επιμονή μας δικαιώθηκε με το γκολ και τη γενικότερη εικόνα μας να φέρουμε το παιχνίδι στην περιοχή του αντιπάλου. Οφείλω να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθεια να διαχειριστούν το αποτέλεσμα μέσα από υπερβολική πίεση. Κάνουμε όμως πρωταθλητισμό και δεν μπορούμε να αποφύγουμε αυτή την πίεση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ: Παπαδόπουλος, Βαφειάδης Θ, Τσομπανάκης (Γκότζος 81′), Μπεργιάννης, Σαλάκου, Πούλος, Βίλα (Τσιώλης 75′), Γιαχάεβ Αλεξ, Βελετάκης, Μπαρτσέλο (Παράσχου 66′), Γιαχάεβ Β.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπαμπανιώτης, Ατματζίδης, Κουλακάρης (Μπεκατώρος 86′), Σταμπούλογλου, Νικολακόπουλος, Σιμιτσής, Μπερνιδάκης (Βασιλείου 88′), Πολυχρόνης (Παπασπύρος 55′), Σκαφτούρος, Χρυσάφης, Κατσαβριάς.