Νίκη τίτλου 0-1 στην Ελευσίνα ο Ιωνικός

paneleysiniakos-ionikos
Ιανουάριος 5, 2014

Νίκη με έντονο άρωμα τίτλου πέτυχε ο Ιωνικός στην Ελευσίνα επικρατώντας του Πανελευσινιακού 1-0 στο ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου για τη 12η αγωνιστική.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν ανώτερη του αντιπάλου της σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης που χαρακτηρίστηκε από δυναμικό παιχνίδι με έντονα τα στοιχεία του ντέρμπι. Οι φιλοξενόυμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη με μεγαλύτερο σκορ.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 31′ το νέο απόκτημα της ομάδας Μανώλης Καλλέργης μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρυσάφη.

Ο Ιωνικός ήταν απειλητικός και δημιούργησε ευκαιρίες τόσο στο πρώτο ημίχρονο με σουτ των Καλλέργη στο 8′ και Χρυσάφη στο 27′ τα οποία εξουδετέρωσε ο Τσαλκιτσίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0 στο 47′ με τον Κατσαβριά που μόνος προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλλα άουτ, και στο 68′ σε κεφαλιά του Μαρουκάκη που πέρασε άουτ μετά από σέντρα του Χρυσάφη.

Στο 65′ τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Ατματσίδης και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Παπασπύρο,ενώ μετά το τέλος του αγώνα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για να γίνει συρραφή του τραύματος.

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια του πρωταθλήματος ο Ιωνικός έπαιξε δυνατά και ψυχωμένα και πήρε δίκαια μια πολύτιμη νίκη από τον βασικό του αντίπαλο στη διεκδίκηση της ανόδου.Παράλληλα ανέκτησε ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας καθώς μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από τον Πανελευσινιακό .

Μάρκος Δήμος: «Πρέπει να σταθούμε στη διαχείριση μίας κρίσης περισσότερο από το σημερινό αποτέλεσμα.
Μετά από 15 μέρες και με δύο ατυχή αποτελέσματα είχαμε να διαχειριστούμε μια κρίση και ηταν μια δύσκολη περίοδος που καταφέραμε να ξεπεράσουμε.
Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση, όλους τους ανθρώπους του Ιωνικού, τους φιλάθλους μας και πάνω από όλα τους παίκτες μου με τους οποίους μαζί δουλεύουμε και είμαστε υπεύθυνοι για τα καλά και τα άσχημα. Πιστεύουμε στην ομάδα, ξέρουμε τις δυνατότητές της και αναγνωρίζουμε οτι σε ένα Μαραθώνιο πρωταθλήματος υπάρχουν και άτυχα αποτελέσματα. Η ομάδα έχει τα φόντα να διεκδικήσει την άνοδο μέχρι την τελευταία αγωνιστική.»

Αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο αρχηγός του ποδοσφαιρικού τμήματος Λεωνίδας Λεουτσάκος δήλωσε :

«Αυτή η μεγάλη νίκη είναι αφιερωμένη στα παιδιά που ξεκίνησαν αυτή την προσπάθεια στο χορηγό και τη Διοικούσα Επιτροπή που τους πίστεψαν και στον κοσμο που μας στηρίζει»

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚOΣ: (Φώτης Θανέλας) Τσαλκιτσίδης, Μιχελής, Πλάτανος (84′ Κρολ), Κουμπαρούλης, Κολοβός (71′ Ουέλιγκτον), Ριζογιάννης, Κωνσταντινίδης, Μάρής, Κουσκουνάς,Ρούσεφ, Ραχίμ (70′ Αλεξανδρόπουλος)

ΙΩΝΙΚΟΣ:(Μάρκος Δήμος) Μπαμπανιώτης, Ατματσίδης (65′ Παπασπύρος), Κουλακάρης, Γρομητσάρης, Μακρής, Σιμιτσής, Κορακάκης, Καλλέργης (55’Μπερνιδάκης), Μαρουκάκης, Χρυσάφης, Κατσαβριάς (78′ Μπεκατώρος)