Απόδραση θριάμβου στη Γέργερη, 1-2 τον Ρούβα στο 95

ionikos-peramaikos-fil
Φεβρουάριος 9, 2014

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για γερά νεύρα στο δημοτικό γήπεδο της Γέργερης ο Ιωνικός πήρε παλικαρίσια αλλά και υπερπολύτιμη νίκη με 2-1 επί του δυνατού Ρούβα που δίνει το δικαίωμα στην ομάδα της Νίκαιας να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες να κόψει πρώτη το νήμα της βαθμολογίας του  5ου ομιλου της Γ´ Εθνικής.

Η αναμέτρηση είχε δύναμη, ένταση , ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα και διαιτητικά σφάλματα από τον Λασήθιο ρέφερι Σωτηριάδη.

Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο δυνατός αέρας ήταν ευνοϊκός για τους γηπεδούχους, ο Ιωνικός είχε την υπεροχή, ενώ ο διαιτητής σε δύο περιπτώσεις δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων. Στο 23ο λεπτό σε ανατροπή του Βασιλείου και στο 44´ σε ανάλογη εμφανή περίπτωση με τον Παπασπύρο ενώ παράλληλα μοίρασε και πολλές κίτρινες κάρτες.

Στο 5ο λεπτό ο Μπεκατώρος είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 31′ ο Κορακάκης από τη μικρή περιοχή υποχρέωσε σε καταπληκτική επέμβαση τον Τόμπο.

Ο Ρούβας πήρε προβάδισμα στο 26′ όταν σε σέντρα του Νταβιλάκη,ο Παντελής νίκησε τον Μπαμπανιώτη κάνοντας το 1-0.

Από το 38′ οι Κρητικοί αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη  τουΤριανταφύλλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ισοφάρισε το σκορ στο 49′ με το Βασιλείου μετά από τροφοδότηση του Χρυσάφη. Στο 86′ ο Πετράς αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη και οι γηπεδούχοι συνέχισαν με 9 παίκτες.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της συναρπαστικής αναμέτρησης ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρουκάκης έκανε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τζιράκη που αποβλήθηκε από τον διαιτητή με τον Ρούβα να ολοκληρώνει το ματς με 8 ποδοσφαιριστές και τον Χρυσάφη να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα χαρίζοντας μια πολύτιμη νίκη στον Ιωνικό στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο στην FootballLeague.

Ρούβας (Αντώνης Καλογεράκης): Τόμπος, Πετράς, Ρουμπάκης, Αργυράκης, Ανυφαντάκης ,Κεφαλούκος, Νταβιγλάκης (52’Κλωνάρης), Πουλάκης, Φουκαράκης (83´ Μαραγκάκης), Τριανταφύλλης, Παντελής

Ιωνικός (Μάρκος Δήμος): Μπαμπανιώτης, Σκλιοπίδης, Κουλακάρης, Μακρής, Γρομητσάρης (Χρυσάφης), Σιμιτσής, Βασιλείου (56′ Βουτσιώτης), Πολυχρόνης, Μαρουκάκης, Κορακάκης, Μπεκατώρος (67′ Μπεκατώρος)