Οδυνηρή ήττα 2-1 από τον Γιούχτα

ionikos-eleysina
Μάρτιος 10, 2014

Στη λάσπη του Δημοτικού γηπέδου Αρχανών, ο Γιούχτας υποχρέωσε σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα (2-1) τον Ιωνικό και ψαλίδισε τις ελπίδες του για την πραγμάτωση του στόχου της ανόδου.

Η καθοριστική αναμέτρηση κρίθηκε για τους κυανόλευκους στο πρώτο ημίχρονο όταν δέχθηκαν δύο γκολ και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην επιθετικότητα των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο με λιμνάζοντα νερά από τη δυνατή νεροποντή που είχε προηγηθεί.
Στο 15′ ο Αδαμόπουλος απέκρουσε πέναλτι που κέρδισε ο Μιχελακάκης από το Γρομητσάρη και εκτέλεσε ο ίδιος. Οτι δεν πέτυχε όμως ο επιθετικός των Κρητικών στο πέναλτι, το πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 19′ με κοντινό σουτ ύστερα από διαδοχικές κόντρες στην περιοχή.

Στο 31′ ο Γιούχτας πέτυχε και δεύτερο γκολ, καθώς ο Μιλίσεβιτς μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή του Ιωνικού και με διαγώνιο σουτ σκόραρε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νίκαιας, αντέδρασε και προσπάθησε να αντιστρέψει την κακή της εικόνα του πρώτου μέρους.
Στο 48′ ο Μαρουκάκης σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, με ανάλογη φάση να χάνεται για τους φιλοξενούμενους με τον Καλλέργη στο 54′.

Από το 60′ οι γηπεδούχοι συνέχισαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ιερωνυμάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το ίδιο συνέβη τρία λεπτά μετά για τον Ιωνικό, αυτή τη φορά με την αποβολή του Καλλέργη με δεύτερη κίτρινη.

Στο 76′ ο Ιωνικός μείωσε το σκορ όταν από κόρνερ του Χρυσάφη, ο Γρομητσάρης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Σε εκείνο το χρονικό σημείο,ο Ιωνικός πίστεψε στην ισοφάριση, προσπάθησε και πίεσε δημιουργώντας μερικές καλές ευκαιρίες αλλά χωρίς αντίκρυσμα.
Ήταν ήδη αργά για να ανατραπεί το αποτέλεσμα, ενώ στο 86′ ο Ιωνικός έμεινε με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γρομητσάρης.

Ηταν μια επώδυνη ήττα που απομακρύνει τον Ιωνικό από το στόχο του ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας παλεύει και μάχεται μέχρι τέλους για τη φανέλα και την ιστορία της και αυτό θα πράξει και τώρα όσο δυσχερής και αν έχει καταστεί η θέση της ομάδας.

Γιούχτας (Βασίλης Καραϊσκος): Δημαράκης, Κασωτάκης, Μαραγκουδάκης, Μαυριδης, Ιερωνυμάκης, Γενιτσαρίδης, Μυλωνάς, Ζαφειρίδης, Μιχελακάκης (88′ Καστελλιανάκης), Μίλιεβιτς (93’Κωνσταντίνου), Καρβελάς (74’Ζαμπετάκης)

Ιωνικός (Μάρκος Δήμος): Αδαμόπουλος, Καμβύσης, Κουλακάρης (53′ Μπεκατώρος), Γρομητσάρης, Κορακάκης, Σιμιτσής (60′ Πολυχρόνης), Μακρής (40′ Παπασπύρου), Καλλέργης, Μαρουκάκης, Χρυσάφης, Κατσαβριάς.