Επική ανατροπή κι ελπίδες για τίτλο, 2-3 τη Νέα Ιωνία

ionikos-nionia2
Μάρτιος 23, 2014

Με γκολ του Μπερνιδάκη στο 57ο λεπτό και αφού προηγουμένως ο Κατσαβριάς και ο Χρυσάφης είχαν ισοφαρίσει τα γκολ των γηπεδούχων ο Ιωνικός πήρε τη νίκη στο κομβικής σημασίας παιχνίδι με αντίπαλο την Νέα Ιωνία και ελπίζει οτι στους αγώνες που απομένουν θα καλύψει τη διαφορά και θα κόψει πρώτος το νήμα του 5ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ´ εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό στη εξέλιξή του με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη και τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 1-0 και 2-1 αλλά τελικά να γνωρίζουν την ήττα από την ανώτερη ομάδα του Ιωνικού.

Η Νέα Ιωνία πέτυχε το γκολ στο 12ο λεπτό όταν ο Τύρπος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Κατσαβριά να διώξει από το ύψος της μικρής περιοχής τη μπάλα σε κόρνερ. Ο μέσος του Ιωνικού κάνοντας τη χειρότερη δυνατή επιλογή επεχείρησε να γυρίσει στον Μπαμπανιώτη, χωρίς και να τα καταφέρει με αποτέλεσμα ο Τύρπος να δεχθεί ευχαρίστως το » δώρο» και να σκοράρει από πολύ κοντά.

Ο Άγγελος Κατσαβριάς ήταν ο πρωταγωνιστής του ημιώρου που ακολούθησε καθώς στο 32ο λεπτό με θαυμάσιο σούτ από την περιοχή μετά από πάσα του Μαρουκάκη ισοφάρισε σε 1-1 αποζημιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τους οπαδούς του Ιωνικού που βρέθηκαν στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας και που δεν σταμάτησαν δευτερόλεπτο να ενθαρρύνουν την αγαπημένη τους ομάδα.

Ο Ιωνικός παρά την ισοφάριση συνέχισε να κινείται στη μετριότητα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν και πάλι αξιοποιώντας την κακή αμυντική λειτουργία των «Νικαιωτών». Στο 36ο λεπτό ο δεξιός αμυντικός των γηπεδούχων Αχμέτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής επεχείρησε ένα συρτό διαγώνιο σούτ χωρίς δύναμη η μπάλα αιφνιδίασε τους πάντες και κυρίως τον Μπαμπανιώτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. 2-1 με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Η επινόηση του Κώστα Παρθενίου να παρατάξει την ομάδα του με διάταξη 4-4-2 με τον Βουτσιώτη πλάγια δεξιά, τον Κωνσταντόπουλο αριστερά στην άμυνα στη θέση του Μπεκατώρου που έγινε αλλαγή και να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας τον Σιμιτσή απέδωσε θαυμάσιους καρπούς.

Ο Ιωνικός από το ξεκίνημα βγήκε μπροστά πίεσε και στο 49ο λεπτό έφτασε στη ισοφάριση με γκολ του Χρυσάφη που θύμισε έντονα …Βασίλη Χατζηπαναγή. Ο επιτελικός μέσος του Ιωνικού και κορυφαίος παίχτης του αγώνα εκτέλεσε κόρνερ με τρόπο εκπληκτικό η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παιχτών αλλά και των φίλων της ομάδας.

Στο 59ο λεπτό μίλησε ο Νίκος Μπερνιδάκης . Ο επιθετικός του Ιωνικού με θαυμάσια διαγώνια κεφαλιά προς τα πίσω μετά απο εκτέλεση φάουλ του Χρυσάφη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τους τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Νίκαιας. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός οτι ο Μπερνιδάκης πανηγύρισε το γκολ με έξαλλο τρόπο μπροστά στην εξέδρα των οπαδών της Νέας Ιωνίας, δεχόμενος βροχή απο μπουκάλια αλλά δεν πτοήθηκε, παρέμεινε στη θέση του και με χαμόγελο αντιμετώπισε την βίαιη κίνηση των φανατικών οπαδών της γηπεδούχου.

Ο Χρυσάφης στο 70ο λεπτό όταν έστειλε με θαυμάσιο μακρυνό σούτ τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μαρουκάκης όταν στο 85ο νικήθηκε σε τετ α τετ από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων θα μπορούσαν να πετύχουν τουλάχιστον ένα τέταρτο γκολ και να δώσουν τέλος στην αγωνία των οπαδών τους πολύ πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή του αγώνα Ανούσο.

Η αποφασιστικότητα των παιχτών του Ιωνικού, το πάθος που επέδειξαν στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, η προσήλωση στα αγωνιστικά πλάνα και κυρίως η απόφαση του Κώστα Παρθενίου να αλλάξει την τακτική της ομάδας με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους συνέβαλαν στο να πετύχει ο Ιωνικός μια τεράστια από ψυχολογική και αγωνιστική άποψη ανατροπή και νίκη με 2-3 σε μια πολύ δύσκολη έδρα όπως αυτή της Νέας Ιωνίας.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Γιώργος Τσαμόπουλος): Λυκούρης, Αχμέτ, Ρόππας, Τερλελής, Νταϊφώτης (62΄Νησαριώτης), Σπαγής (83’ Μάλτσι), Πετούσης (73’ Όγκμποε), Τύρπος, Αργυρίου, Καραγιάννης, Καραχάλιος

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Παρθενίου): Μπαμπανιώτης, Σκλιοπίδης, Μπεκατώρος (46’ Βουτσιώτης), Γρομητσάρης, Κωνσταντόπουλος (64’ Παπασπύρος), Σιμιτσής, Καλλέργης, Κατσαβριάς (64’ Μακρής), Μαρουκάκης, Χρυσάφης, Μπερνιδάκης