DSC 3611
Νοέμβριος 9, 2014

DSC 3611
Ικανοποιητική ήταν η εμφάνιση από τους παίκτες του Ιωνικού την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο της Νεάπολης, με τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες να φεύγει χαρούμενος και αισιόδοξος για την δύσκολη συνέχεια της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου Πειραιά χάρις τα γκολ των Ντούλια και Μαρή στην επανάληψη, έπειτα από ένα «άσφαιρο» πρώτο μέρος.

Από το πρώτο λεπτό ο Ιωνικός έδειξε ότι θέλει να βάλει γρήγορα το γκολ και να ξεκλειδώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, ωστόσο οι παίκτες του Ατρομήτου κατάφεραν να «μπλοκάρουν» για μικρό χρονικό διάστημα τους γηπεδούχους και τους απείλησαν με αποκορύφωμα την διπλή χαμένη ευκαιρία του 17ο λεπτού και το δοκάρι του Γεωργιάδη.

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Ηλία Καλοπήτα σαν να τους… έβαλαν στην πρίζα και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ με κύριους εκφραστές τον Ντούλια και τον Τσίγκα, με την μπάλα όμως να μην τους κάνει το χατίρι.

Ότι δεν κατάφεραν οι Νικαιώτες στο πρώτο ημίχρονο, το πραγματοποίησαν στην επανάληψη και μάλιστα άμεσα! Έπειτα από το κλέψιμο του Λοϊζίδη στην δεξιά πλευρά και με μία σέντρα ακριβείας, ο Ντούλιας άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά στο 50′ βάζοντας τις βάσεις για το τρίποντο.

Το καλό ποδόσφαιρο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και απείλησαν ουκ ολίγες φορές την εστία του Παπαδόπουλου, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τσίγκα στο 63ο λεπτό, έπειτα απο υποδειγματικό στοπάρισμα και δυνατό σουτ.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 70′, όταν ξανά ο Τσίγκας με ατομική ενέργεια σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου και στην επαναφορά ο νεοεισελθών Μαρής διπλασίασε τα τέρματα για τους Νικαιώτες ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, έπειτα από την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γεωργίαδη για διαμαρτυρία.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Μανούχου, βρήκε τον Ιωνικού να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη και να πλησιάζει ακόμα περισσότερο την κορυφή βρισκόμενος πλέον στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Μανούχος, Νάκος, Ντζουροπάνος

Ιωνικός(Ηλίας Καλοπήτας): Αδαμόπουλος, Κουσούρης, Καμπάσης, Γιώτας, Κυριακίδης, Κρητικός, Σιμιτσής(68′ Μαρής) , Λοϊζίδης(77′ Μπερνιδάκης), Τσίγκας, Κατσίκης(80′ Ζαχαράτος), Ντούλιας

Ατρόμητος Πειραιά(Γιώργος Αρχοντάκης): Παπαδόπουλος, Στεφανής(80′ Μηλιώνης), Γιαννουλάκης(61′ Αργυρίου), Ματζώρος, Τερζής, Στράτης(46′ Αγκόλι), Σουλελές, Καψολόποδας, Παναγιωτόπουλος, Γεωργιάδης, Μηλωνάς

– Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την άλλη εβδομάδα (16/11) στη Νέα Ιωνία με την τοπική ομάδα.

– Καλή διαιτησία του Μανούχου και των βοηθών.

– Από την Τρίτη (11/11) ξεκινά η διάθεση των λαχνών ενίσχυσης της ομάδας που κληρώνουν έναν Opel Corsa.