Επιστροφή στις νίκες

10817021 843854785636198 784347553 o
Νοέμβριος 30, 2014

Με σπουδαία εμφάνιση, ο Ιωνικός επικράτησε με 2-0 της Γλυφάδας χάρις τα γκολ των Τσίγκα και Λοϊζίδη από το πρώτο ημίχρονο, ενώ αν δεν βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, το «κοντέρ» θα είχε γράψει και άλλα τέρματα για τους Νικαιώτες.

Οι παίκτες του Ιωνικού ξεκίνησαν με μεγάλες επιθετικές βλέψεις και δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό, όταν σε σέντρα του Ντούλια από τα αριστερά ο Τσίγκας δεν βρήκε σωστά την μπάλα, με τον Μαρή να βγαίνει κερδισμένος αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Μακρυωνίτης.
Έχοντας βρει ρυθμό, ο Ιωνικός ευτύχησε να σκοράρει στο 14ο λεπτό έπειτα από ατομική ενέργεια του Θανάση Τσίγκα.
Ο έμπειρος επιθετικός στόπαρε με ωραίο τρόπο την μπάλα έξω από την περιοχή της Γλυφάδας έπειτα από γέμισμα του Μαρή και αφού είχε όλο το χρόνο να γυρίσει προς το τέρμα του Μακρυωνίτη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
Αν και το γκολ κάπως ξύπνησε τους παίκτες της Γλυφάδας δημιουργώντας μία καλή περίπτωση για την ισοφάριση με τον Ριγανά να λέει όχι στην προσπάθεια του Κόντι, οι παίκτες του Ηλία Καλοπήτα βρήκαν τον τρόπο να επιβάλουν ξανά τον ρυθμό τους.
Σημαντικές φάσεις χάθηκαν από πλευράς γηπεδούχων, με αποκορύφωμα το εξ επαφής σουτ του Λοϊζίδη στο 24′ που κατέληξε πάνω από το δοκάρια των φιλοξενούμενων. Ο Ιωνικός κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 40ο λεπτό λύνοντας ακόμα περισσότερο τα πόδια του.
Το μακρινό σουτ του Μαρή εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της Γλυφάδας και αφού η μπάλα ακούμπησε και το οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Λοϊζίδης στην άδεια εστία έκανε το 2-0.
Μάλιστα, οι Νικαιώτες έσπασαν τα δοκάρια αφού τόσο στο γκολ του πρώτο ημιχρόνου, όσο και στο 52ο λεπτό ο Μαρής με μία «βολίδα» έξω από την περιοχή τράνταξε την εστία της Γλυφάδας, ενώ και στο 80ο λεπτο σουτ του Κρητικού, είχε την ίδια κατάληξη.
Για ακόμη μία φορά, οι παίκτες του Ηλία Καλοπήτα έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση και παρότι υπάρχουν αρκετές απουσίες αφήνουν σημάδια ικανοποίησης για την δύσκολη συνέχεια.

Διαιτητές: Κακριδής, Σπηλιώτης, Πυργάκης

ΙΩΝΙΚΟΣ(Ηλίας Καλοπήτας): Ριγανάς, Καμβύσης, Καμπάσης, Γιώτας, Κυριακίδης, Κρητικός, Μαρής, Λοϊζίδης(75 Μπερνιδάκης), Τσίγκας(84′ Κουτσογιαννόπουλος), Ζαχαράτος, Ντούλιας (86′ Μιχαλακάκος)
ΓΛΥΦΑΔΑ(Μάριος Παναγιώτου): Μακρυωνίτης, Ακόγλανης, Τσιτόφωτος(81′ Κατσίβελας), Βαρδακώστας(79′ Τούσαν), Μιχαήλ, Μπούμπας, Κόντι(75′ Παναγόπουλος), Λιόσης, Μπότης, Κόντι Γ., Καραγιάννης

– Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την άλλη εβδομάδα (7/12) με τον Αστέρα Βάρης στο γήπεδο της Νέαπολης.
– Καλή διαιτησία του Κακριδή και των βοηθών του.