Έσωσε την παρτίδα

DSC 7976
Δεκέμβριος 7, 2014

DSC 7976
Αν και ξύπνησε αργά ο Ιωνικός, που στο πρώτο ημίχρονο προβλημάτισε με την εικόνα του, κατάφερε να γυρίσει από το σημαντικό προβάδισμα που πήρε ο Αστέρας Βάρης και κόλλησε στο 2-2, βάζοντας τέλος σε ένα σερί νικών στο Γήπεδο της Νεάπολης.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρό για τους Νικαιώτες, αφού έμοιαζαν υπνωτισμένοι ακολουθώντας το αργό τέμπο που επέβαλαν οι παίκτες του Αστέρα Βάρης με τις φάσεις να είναι λιγοστές και από τις δύο πλευρές.
Μάλιστα, τα σκληρά μαρκαρίσματα έφεραν πολλούς τραυματισμούς και διακοπές, με συνέπεια να παγώνουν τον ρυθμό του αγώνα.
Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε από τον Ιωνικό στο 9ο λεπτό έπειτα από έξυπνη κομπίνα σε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, με τον Θανάση Τσίγκα να εξαπολύει έναν «κεραυνό» αλλά να περνάει ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαρινάκη.
Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία του Ιωνικού στα πρώτα λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και προειδοποίησαν στο 21′ με κεφαλιά του Κωβαίου η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Αδαμόπουλου.
Το γκολ για τον Αστέρα ήρθε έπειτα από λάθος γύρισμα του Κουσουρή στον Αδαμόπουλο, το οποίο επωφελήθηκε ο Γεωργιάδης και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν άρδην για τους παίκτες του Ηλία Καλοπήτα, που ναι μεν έδειξαν πιο δραστήριοι αλλά οι προσπάθειες του Τσίγκα στο 51′ και του Σιμιτσή στο 53′ δεν κατέληξαν στον στόχο.
Όταν δεν μετουσιώνεις σε γκολ τις φάσεις που δημιουργείς τιμωρείσαι και αυτό έγινε στο 69ο λεπτό, όταν από το φάουλ του Γεωργιάδη, ο Μάγγος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.
Το σημαντικό προβάδισμα που πήραν οι παίκτες του Φώτη Θανέλλα έβαλε στην πρίζα τους Νικαιώτες, που αντέδρασαν και άμεσα φάνηκαν απειλητικοί. Αρχικά, στο 75′ ο Κυριακίδης με ατομική ενέργεια σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μαρινάκη έπειτα από κόντρα σε αμυνόμενο και στο 78′ ο Θανάσης Τσίγκας κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και μείωσε για το 1-2.
Με την φωνή και τον παλμό του κόσμου ο Ιωνικός πίεσε ασφυκτικά κερδίζοντας και δεύτερο πέναλτι στο 83′ με τον Κουσουρή, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει για ακόμη μία φορά ο Τσίγκας και ο έμπειρος επιθετικός να ισοφαρίζει σε 2-2.
Ο χρόνος που απέμεινε δεν ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους να πάρουν τη νίκη, παρόλο που ο Ντούλιας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έπειτα από πάσα του Τσίγκα, όμως το πλασέ του μπλόκαρε με υπερένταση ο Μαρινάκης.

Διαιτητές: Λάμπρου, Παντελάκης, Τακόπουλος (Εύβοιας)
ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Καμπάσης, Γιώτας, Κυριακίδης, Κρητικός, Σιμιτσής, Λοϊζίδης(58′ Μπερνιδάκης), Τσίγκας, Ζαχαράτος(66′ Κουτσογιαννόπουλος), Ντούλιας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Φώτης Θάνελλας): Μαρινάκης, Τσαφταρίδης, Μανδύλης, Μαγγίνας, Μάναλης, Νικολακόπουλος, Γεωργιάδης(90′ Μάμαλος), Μάγγος, Κουϊρουκίδης(90′ Φυτρός), Καζάντζης(78′ Φωστέρης), Κωβαίος

– Επόμενο, κομβικό παιχνίδι για τον Ιωνικό, στην Κρήτη στις 14 Δεκεμβρίου με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Κισσαμικό.
– Οι ισχυροί δεσμοί που είχαν αναπτυχθεί κατά το παρελθόν, αποδεικνύονται ακόμα καθώς παρόντες ήταν στο γήπεδο της Νεάπολης οι πρώην παίκτες του συλλόγου, Ατματσίδης, Σκαφτούρος, Ίγκλι και Κατσικιάς.