«Ιδανικοί αυτόχειρες»

1182102
Δεκέμβριος 15, 2014

1182102Σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος, δεν κατάφερε ουσιαστικά να σημειώσει οργανωμένη επίθεση και ο Ιωνικός κυριάρχησε στο γήπεδο, χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες για γκολ – με αποκορύφωμα το δοκάρι από την κεφαλιά του Γιώτα στο 92′, προ κενής εστίας – η απογοήτευση από το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας με τον Λοϊζίδη να ανοίγει το σκορ στο 13′ έπειτα από σύγχυση στα καρέ του Λαζαρίδη. Νωρίτερα ο Σιμιτσής είχε στείλει την μπάλα με δυνατή κεφαλιά στην αγκαλιά του πορτιέρο των γηπεδούχων, ενώ λίγο μετά το γκολ, ο Λοϊζίδης και ο Κρητικός σε δυο φάσεις δεν κατάφεραν να γυρίσουν προς την εστία των αντιπάλων όταν βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση. Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 72′, ο Τσικουδάκης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 1-1, ενώ στο 82′ δόθηκε πέναλτι σε καθαρό χέρι του Καμπάση και ο Στεφανίδης σημείωσε το 2-1. Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να προηγηθεί ξανά όταν το σκορ ήταν 1-1 με τον Λοϊζίδη να βρίσκεται απέναντι από το τέρμα αλλά το διπλό σουτ που επιχείρησε να εξουδετερώνεται και τον Ντούλια λίγα λεπτά αργότερα με πλάγια διείσδυση να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να βρίσκει στο πρόσωπο του Λαζαρίδη που έπεσε στο έδαφος ζαλισμένος.

Ο Ιωνικός την Τετάρτη (17/12) αντιμετωπίζει τον Ηλυσιακό σε ένα εξίσου κρίσιμο παιχνίδι στο οποίο πρέπει να παρουσιαστεί συγκεντρωμένος και ανεπηρέαστος από το αποτέλεσμα της Κυριακής, γι’ αυτό και δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση για μεμψιμοιρίες. Ενωμένοι σαν γροθιά συνεχίζουμε δυνατά.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Καρβουνιάρης, Σπαθάρας, Σουμπασάκης, Σελινιωτάκης, Κιπτίου (66′ Στεφανίδης), Μποτωνάκης, Τσικουδάκης, Βλάχος (62′ Πασιαλής), Πέντσας (87′ Λώττας).

Ιωνικός (Ηλίας Καλοπήτας): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Καμπάσης, Γιώτας, Κυριακίδης, Κρητικός, Ντούλιας (83′ Γιακούπι), Λοϊζίδης, Μαρής, Μπερνιδάκης, Σιμιτσής (85′ Κουτσογιαννόπουλος).