Επέστρεψε στις νίκες ο Ιωνικός!

c88a81d9e7a45b50230e8ad7e13ffcb3 L
Δεκέμβριος 17, 2014

Στη βροχή χόρευαν οι παίκτες του Ιωνικού που επικράτησαν με 3-0 του Ηλυσιακού στο Δημοτικό Γήπεδο της Νεάπολης για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής και επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα..

Το βαρύ τερέν εξαιτίας της βροχής που έριχνε από το πρωί αλλά και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να αναπτύξουν ορθά το παιχνίδι τους, με τις φάσεις να είναι λίγες και όσες πραγματοποιήθηκαν να είναι από πλευράς Ιωνικού.

Οι παίκτες του Ηλία Καλοπήτα από την αρχή έδειξαν την μαχητικότητά τους, βάζοντας τα πόδια τους… στην «φωτιά» και έφτασαν στο γκολ στο 28ο λεπτό με τον Μαρή. Ο μέσος των γηπεδούχων πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους στην περιοχή του Ηλυσιακού έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντούλια και άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.

Η βροχή που έπεφτε είχε δημιουργήσει μία άγρια εικόνα στο παιχνίδι, και οι παίκτες του Ιωνικού, παίρνοντας δύναμη κι από την κερκίδα που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδά και να ενισχύει την προσπάθεια τους, προσπάθησαν να σημειώσουν κι άλλο γκολ με την μεγαλύτερη ευκαιρία να γίνεται στο 31′ με τον Σιμιτσή, όταν το σουτ που επιχείρησε από δύσκολη γωνία απέκρουσε ο Ιντζόγλου.

Οι φιλοξενούμενοι στο 39ο λεπτό είχαν την πρώτη ευκαιρία τους με τον αρχηγό του Ηλυσιακού να προσπαθεί να πιάσει στον ύπνο τον Αδαμόπουλο αλλά η μπάλα πέρασε «ξυστά» από το οριζόντιο δοκάρι, μετά το μακρινό σουτ που επιχείρησε.

Η επανάληψη δεν έκρυβε τίποτα περισσότερο από τα δύο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι, με την βροχή να μην επιτρέπει πολλά πράγματα. Στο 47ο λεπτό ο Γιώργος Κρητικός διπλασίασε τα τέρματα για τον Ιωνικό, αφού βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη στον άξονα, σκοράροντας για το 2-0.

Ο Βαγγέλης Γιακούπι μάλιστα σημείωσε το τρίτο γκολ του Ιωνικού -δείχνοντας ότι επιστρέφει δυναμικά μετά την πολύμηνη απουσία του- όπου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Λοϊζίδη και αφού κέρδισε την μπάλα από το λάθος του Μητσόπουλου, με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 86′ ο Κουντουριώτης είδε χτύπημα εκτός φάσης του Μαρή στον Βασιλείου, και τον απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Διαιτητές: Κουντουριώτης, Νάκος, Φαρμάκης
ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Κόκκαλης(64′ Καμβύσης), Γιώτας, Κυριακίδης(Ζαχαράτος), Κρητικός, Σιμιτσής, Λοϊζίδης, Μπερνιδάκης, Ντούλιας(75′ Γιακούπι), Μαρής
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Χερίδης): Ιντζόγλου, Μητσόπουλος, Φούντας, Παπαδόπουλος, Φλέγγας, Αμανατίδης(76′ Παπασωτηρίου), Κοβάτσης(55′ Παραράς) Κατσιγιάννης, Θαναηλάκης(57′ Στρίγγας), Βασιλείου, Λουσαράκης

– Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας στην Κρήτη την Κυριακή (21/12) με τον ΠΑΟ Κρουσσώνας για την 12η αγωνιστική.