Απογοητευτική ήττα από Κηφισιά

Φεβρουάριος 15, 2015

Σε αυτό το κρίσιμο «ραντεβού» για την υπόθεση «άνοδο» ο Ιωνικός δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην Κηφισιά στο Δημοτικό Γήπεδο της Νεάπολης , αφού ηττήθηκε με 2-0 από την ομάδα του Μάρκου Μαυρομάτη. Η ομάδα βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση με την διαφορά να αυξάνεται πλέον στους 6 βαθμούς από τον Κισσαμικό και στους 3 από την Κηφισιά, ενώ παράλληλα δεν μπόρεσε να ευχαριστήσει τους περισσότερους από 1500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και δημιούργησαν μια μοναδική ατμόσφαιρα.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα των παικτών του Ιωνικού δεν θύμιζε σε τίποτα ντέρμπι κορυφής και οι φάσεις μπροστά στα καρέ του Γουμάγια ήταν ελάχιστες. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 12ο λεπτό με τον Κρητικό όταν ο αμυντικός του Ιωνικού πήρε την κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Η Κηφισιά δίχως να πιέζεται αισθητά διατηρούσε ένα ισορροπημένο παιχνίδι κέντρου και κατάφερε στο 33ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Δημήτρη Βέρμπη. Η φάση του γκολ ωστόσο ξεκινάει από καθαρό φάουλ του έμπειρου επιθετικού στον Λοϊζίδη τον οποίο έσπρωξε από πίσω στην διεκδίκηση της μπάλας, με τον διαιτητή Κέκελο να δείχνει παίζετε.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο και προσπάθησε για την ισοφάριση σε πολλές περιπτώσεις με την μεγάλη ευκαιρία να χάνεται στο 61ο λεπτό.Ο Καϊμακαμούδης ανετράπη στην περιοχή από τον Καραμπά με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την εσχάτη των ποινών να αναλαμβάνει ο Σκαφτούρος ο οποίος όμως δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 με τον Γουμάγια να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 79ο λεπτό ο Σκαφτούρος έχασε σημαντική ευκαιρία όταν από ευνοϊκή θέση με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Γουμάγια. Ότι δεν έβαζε ο Ιωνικός, έβαλε η Κηφισιά στο 89′ που κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Αντώνη Γιόνδη που όπως και στον πρώτο γύρο, δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε καθώς έχει αγωνισθεί με την φανέλα του Ιωνικού στο παρελθόν. Ο νεαρός επιθετικός έπειτα από επέμβαση του Αδαμόπουλου σε σουτ του Παληαρούτα, έγινε κάτοχος της μπάλας έγραψε με κοντινό σουτ το τελικό 0-2.

Παρά την δύσκολη θέση που έρχεται ο Ιωνικός με την ήττα αυτή, οφείλει στο όνομα και την ιστορία του να συνεχίσει να παλεύει μέχρι και την τελευταία αγωνιστική διεκδικώντας κάθε πιθανότητα που υπάρχει για την άνοδο, καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και αποδεδειγμένα μπορούν όλα να συμβούν.

Διαιτητές: Κέκελος Π., Αντωνόπουλος Ι., Σπυριδόπουλος Γ. (Αιτωλ/νιας)
Ιωνικός(Σταύρος Ηλιόπουλος) Αδαμόπουλος, Κατσίκιας, Παντελίδης, Δάρρας (64′ Κοντογουλίδης), Κυριακίδης, Κρητικός, Ντούλιας (64′ Γιακούμπι), Λοϊζίδης (46′ Koυσουρής), Σκαφτούρος, Μιχελής, Καϊμακαμούδης
Κηφισιά(Μάρκος Μαυρομάτης) Γουμάγιας, Στασινός(90′ λ.τρ. Παληαρούτας), Καμαμπάς, Τεγούσης, Τσιμικλής, Ανδρίκος, Ματσούκας(66′ Γιόνδης), Δρυμούσης(75′ Παπάζογλου), Βέρμπης, Γκουτσούλιας, Θανόπουλος

-Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το Σάββατο(21/2) στο εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής με τον Γιούχτα στο γήπεδο της Νεάπολης.