Δάρρας ο λυτρωτής!

10998208 10204626638884595 1093840723 o
Φεβρουάριος 22, 2015

Με χατ-τρικ του Αλέξη Δάρρα, ο Ιωνικός πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στο 95′ και επικράτησε με 3-2 του Γιούχτα για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Οι Νικαιώτες καρδιοχτύπησαν στο τέλος με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε 2-2 με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών, όμως ο Ιωνικός έχει μάθει να λέει την τελευταία λέξη αυτός, κάτι που έκανε στο 95′ με τον κεντρικό αμυντικό Δάρρα δίνοντας το τρίποντο μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαφορετικά πρόσωπα σε σχέση με το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Κηφισιά παρουσίασε ο Σταύρος Ηλιόπουλος, ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη για την δύσκολη κούρσα της ανόδου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αργό και κλειστό, αφού τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι πολλοί τραυματισμοί δεν άφησαν περιθώρια στις δύο ομάδες να δημιουργήσουν φάσεις, εκτός ενός σουτ του Γιακούμπι στο 6ο λεπτό το οποίο απομάκρυνε δύσκολα ο Δημαράκης. Μάλιστα, τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα έστειλαν τον Νίκο Ιερονυμάκη στον πάγκο ως αναγκαστική αλλαγή αφού χτύπησε στο κεφάλι σε σύγκρουσή του στα κάγκελα.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με γκολ, όταν ο Άλεξης Δάρρας σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους στο 45ο λεπτό έπειτα από χτύπημα φάουλ του Μιχελή, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Σταύρου Ηλιόπουλο έδειξαν από την αρχή την θέληση να τελειώσουν άμεσα το παιχνίδι και στο 53ο λεπτό ο Δάρρας με ακόμα μία κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους έπειτα από άψογη συνεργασία με τον Κρητικό.

Αρκετές ήταν οι φάσεις στις οποίες ο Ιωνικός θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ, όμως στην πρώτη ουσιαστική επίθεση των φιλοξενούμενων μείωσαν στο 70ο λεπτό με τον Ηλιόπουλο νικώντας τον Ριγανά στο τετ-ατετ. Με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισαν στο 90′ οι Κρητικοί με σκόρερ τον Ρόβα, καθώς η μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού από τον Μιχελακάκη έβγαλε τετ-ατετ τον επιθετικό του Γιούχτα κάνοντας το 2-2.

Όμως, οι Νικαιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πήραν τη νίκη στο 95′ με τον Αλέξη Δάρρα πετυχαίνοντας χατ-τρικ, έπειτα από την βαθιά μπαλιά του Κυριακίδη και προτού σκάσει η μπάλα στο έδαφος ο αμυντικός του Ιωνικού νίκησε τον Δημαράκη για το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Κυριακόπουλος, Γεωργακόπουλος, Κορτέσης (Αθηνών)

ΙΩΝΙΚΟΣ(Σταύρος Ηλιόπουλος): Ριγανάς, Κουσουρής, Αλεξανδρόπουλος, Δάρρας, Κρητικός, Σιμιτσής, Ντηνιωτάκης(67′ Μιχαλακάκος), Κυριακίδης, Καϊμακαμούδης(80′ Σκαφτούρος), Μιχελής, Γιακούμπι(88′ Κατσίκιας)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ(Άγγελος Κασσωτάκης): Δημαράκης, Κασσωτάκης, Παχάκης(59′ λ.τρ. Ανωγειανάκης), Ιερονυμάκης(29′ λ.τρ. Καφετσόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Καλαϊτζίδης, Μυλωνάς, Κορτσινίδης(55′ Ηλιόπουλος), Ρόβας, Μιχελακάκης

-Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας στο γήπεδο του Ρέντη την 1η Μαρτίου για την 19η αγωνιστική κόντρα στον Ατρόμητο Πειραιά.

-Με τις επετειακές φανέλες για τα 50 χρόνια, αγωνίστηκαν οι παίκτες του Ιωνικού.