Άνετη νίκη με Νέα Ιωνία

1217701
Μάρτιος 9, 2015

Εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Κισσαμικού και της Κηφισιάς ο Ιωνικός, που επικράτησε με 3-0 της Νέας Ιωνίας στο Δημοτικό Γήπεδο της Νεάπολης για την 20η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

1217701
Με τα γκολ των Μιχελή, Σκαφτούρου και Ντηνιωτάκη οι Νικαιώτες πέρασαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πάνω από την Κηφισιά και πλέον απέχουν τέσσερις βαθμούς από τον Κισσαμικό, έχοντας ωστόσο δυο εξαιρετικά δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια με Γλυφάδα και Βάρη, να ακολουθούν.

Οι παίκτες του Σταύρου Ηλιόπουλου, έδειξαν από νωρίς την διάθεσή τους να πάρουν τους τρεις βαθμούς και μόλις στο τέταρτο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ντηνιωτάκη, ο οποίος από πλάγια θέση πραγματοποίησε σουτ έπειτα από την γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καπουταγλή.

Μάλιστα, ο δραστήριος Ιωνικός είχε δοκάρι στο 16′ με τον Μιχελή και ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος έχασε τετ-ατετ από πλάγια θέση αφού το αδύναμο πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας.

Δεν σκόραρε στις προηγούμενες ευκαιρίες που το δόθηκαν, όμως την τρίτη φορά ο Μιχελής βρήκε τον στόχο και συγκεκριμένα στο 22′, με την μπάλα να γλυστράει από την αγκαλιά του Καπουταγλή έπειτα από σουτ ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος, οι Νικαιώτες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο αφήνοντας μέτρα στους παίκτες του Γιάννη Χλωρού με συνέπεια να πραγματοποίησουν την πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Ογκμπόε στο 56ο λεπτό όμως ο Αδαμόπουλος έδωσε το παρών στο τετ-ατετ.

Όσο πέρναγαν τα λεπτά, ο Ιωνικός ανέβασε στροφές και στο 74′ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Δάρρα που βγήκε τετ-ατετ έπειτα από το λάθος διώξιμο των φιλοξενούμενων στην άμυνα. Όμως, οι παίκτες του Ιωνικού παρέμειναν στην περιοχή της Νέας Ιωνίας και στο επόμενο λεπτό έπειτα από σέντρα του Ηλία Κυριακίδη, ο Παναγιώτης Σκαφτούρος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Το τελικό 3-0 πραγματοποίησε ο Ντηνιωτάκης στο 82ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και το πανηγύρισε δεόντως με τους οπαδούς του Ιωνικού.

Διαιτητής: Γιόγκας, Παντελάκης, Σπανός (Εύβοιας)

Ιωνικός (Σταύρος Ηλιούπουλος): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Κατσίκιας, Δάρρας, Κυριακίδης, Παντελίδης, Ντηνιωτάκης, Μιχελής, Γιακούπι(46′ Σιμιτσής), Κατσίκης(88′ Μιχαλακάκος), Κοντογουλίδης(73′ Σκαφτούρος)

Νέα Ιωνία (Γιάννης Χλωρός): Καπουταγλής, Δημγκιόκας(70′ Πρισιμιτζής), Ρόππας, Τύρπος(85′ Βογατζάς), Σταμπούλογλου, Σπαγής(77′ Καριατλής), Καραχάλιος Α., Καραγιάννης, Νησαριώτης, Μπάρκογλου, Ογκμπόε

-Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας στην Γλυφάδα με την τοπική ομάδα την Κυριακή 15 Μαρτίου.