Με Νικαιώτικη ψυχή!

1901487 702800753172956 3629951716519909901 n
Ιανουάριος 24, 2016

Την πολυπόθητη νίκη πέτυχε ο ψυχωμένος Ιωνικός κόντρα στον Αστέρα Βάρης με 1-0 καθώς αντιμετώπισε αυτό το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό με σοβαρότητα, πάθος και πίστη. Ούσα καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να κατακτήσει τους 3 βαθμούς, που συνείσφεραν στο να εδραιωθεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το συγκρότημα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο την νίκη. Αυτό, κατέστη σαφές από τους γηπεδούχους εξαρχής, αφού είχαν συντριπτικά ποσοστά στην κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν με υπομονή να δημιουργήσουν απειλητικές στιγμές, αγωνιζόμενοι κόντρα στην χειρότερη ομάδα που έχει περάσει από την Νεάπολη μέχρι σήμερα. Έλειψε, βέβαια, η σωστή τελική πάσα και έτσι δεν μπορούσε να επιτευχθεί κάποιο τέρμα με το πρώτο ημίχρονο, επομένως, να κλείνει με ‘’λευκή’’ ισοπαλία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και σε συνδυασμό με τις άμεσες- διορθωτικές κινήσεις του προπονητή, φάνηκαν περισσότεροι απειλητικοί. Η τριπλέτα στη μεσαία γραμμή που τα πήγε εξαιρετικά(Κυριακίδης, Σιμιτσής, Αθανασόπουλος), έδιναν σταθερότητα και υπομονή στο παιχνίδι της ομάδας. Τελικά, το νικητήριο γκολ για τον Ιωνικό επήλθε στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, από στημένη φάση. Ο Κατσίκιας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κρητικός σκόραρε με ένα υπέροχο σουτ στην κίνηση.

Η ομάδα της Νίκαιας, μετά από αυτή την επιτυχία απέδειξε περίτρανα πως είναι φτιαγμένη από ‘’μέταλλο’’παρόλες τις κατά καιρούς αντιξοότητες και τα όποια εμπόδια. Η συνέχεια αναμένεται δύσκολη, όμως υπάρχει αισιοδοξία στις τάξεις του συλλόγου για νέα επιτυχή αποτελέσματα.

Ιωνικός: Παλιγγίνης, Προβατίδης, Γιαννουλάκης(57’ Δημακάκος), Σιμιτσής, Κυριακίδης, Κρητικός, Αθανασόπουλος, Ανδριανόπουλος(Πουλάκης), Ρόβας(Μιχελής 82’), Μαυρουδής, Κατσίκιας.

Αστέρας Βάρης: Μαρινάκης, Καναβέτας, Νυφαδόπουλος, Χόρτσας, Τσακιράκης, Νικολακόπουλος(Κουρουκίδης 83’), Γεωργιάδης(Ντάκρας 25’), Παπασάββας, Χατζησάββας, Πασσαλίδης, Ιβάνοφ(Μητσόπουλος 70’)

* Το ντεμπούτο τους με τα χρώματα του Ιωνικού πραγματοποίησαν οι Πουλάκης-Δημακάκος, ενώ αναμένεται και συνέχεια στην μεταγραφική ενίσχυση την προσεχή εβδομάδα.

Η Διοικούσα Επιτροπή του Ιωνικού, εκφράζει δημόσια την ικανοποίησή της για την πορεία της ομάδας σε συνάρτηση με το τέλμα που είχε επέλθει τον Αύγουστο όταν και ανέλαβε τα ηνία με μοναδικό σκοπό την σωτηρία του ιστορικού συλλόγου. Πλέον ο Ιωνικός βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά με την ομάδα να αποπνέει υγεία. Στα πλαίσια αυτά, οι Rangers καλούν κάθε ενδιαφερόμενο να συνδράμει ή και να ηγηθεί της επόμενης μέρας του Ιωνικού, καθώς το σήμερα με κόπο και προσωπικό αγώνα από τους φιλάθλους της ομάδας, εξασφαλίστηκε.