Ιωνικός – Ιάλυσος 1-1

Απρίλιος 3, 2016

geniko2
Σε ένα μέτριο αγωνιστικά ματς, ο Ιωνικός κατόρθωσε στο τέλος να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας(1-1), κόντρα στον Ιάλυσο που είχε προηγηθεί στο σκορ. Οι Κυανόλευκοι είχαν καλύτερη παρουσία καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, εντούτοις δεν κατάφεραν να πετύχουν την νίκη που θα έδινε τεράστια βαθμολογική ‘’ανάσα’’. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν κόντρα στην ροή εξέλιξης του παιχνιδιού, παρόλα αυτά ο Ιωνικός έδειξε να έχει σημαντικά ψυχικά αποθέματα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός είχε την κατοχή της μπάλας περισσότερο στον χώρο του κέντρου, δίχως όμως να βρίσκει ανοιχτούς διαδρόμους για να δημιουργήσει ευκαιρίες. Οι Νικαιώτες προσπάθησαν, είχαν διάθεση, ωστόσο έλειπε η ουσία. Σωστά δεν μέτρησε το γκολ που πέτυχε ο Ιάλυσος στο 30’, καθώς ο επιθετικός που συμμετείχε στην φάση και έκλεινε ξεκάθαρα το οπτικό πεδίο του Παλιγγίνη, ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Κυανόλευκοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς με διάθεση να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 47’ η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Παντελίδη, ο οποίος με πολύ όμορφη κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι. Ο Κατσίκιας, επίσης, απείλησε δύο φορές με μακρινά σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου να προβεί σε δύσκολες αποκρούσεις. Στο 75’ οι Ροδίτες κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φονσέκα. Από εκεί και έπειτα, ο Ιωνικός αντέδρασε και αύξησε την πίεσή του, κάνοντας διαδοχικές επιθέσεις. Η λύτρωση επήλθε, για ακόμη μια φορά, από τον Κρητικό στο 88’ έπειτα από σέντρα του Κατσικιά, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Παλιγγίνης, Παντελίδης, Δημακάκος, Προβατίδης, Αργυρίου (62′ Αθανασόπουλος), Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτσής, Μπερνιδάκης, Νικολέτος(79’ Ρόβας), Κατσίκιας

ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Καμβύσης, Χειμωνέττος, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Μαρίνου, Αθανασίου Π. (72′ Πλύγκος), Σπάρταλης, Φονσέκα (88′ Μαθιός), Λύρας (51′ Κορνελάτος)