ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ-ΙΩΝΙΚΟΣ 4-1

13082054 638598239627650 603891418 n
Απρίλιος 25, 2016

Οι πολλές απουσίες, η αρνητική διαιτησία και οι αντίξοες αγωνιστικές συνθήκες στοίχισαν στον Ιωνικό, ο οποίος οδηγήθηκε σε ήττα στα Ζωνιανά. Η αποστολή των Κυανόλευκων ήταν εξ’ αρχής δύσκολη, αφού υπήρχε έλλειψη βασικών παικτών σε καίριες θέσεις. Συνυπολογίζοντας και την ταλαιπωρία του ταξιδιού οι Νικαιώτες είχαν να ‘’διαβούν σκόπελο’’.

Ο αγώνας ‘’στράβωσε’’ από νωρίς, αφού σε στημένη φάση οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό. Με την συμπλήρωση του ημιώρου διαμορφώθηκε το 2-0. Στο 35’ ο Αθανασόπουλος λίγο έλλειψε να χριστεί σκόρερ με κοντινή προβολή, χωρίς ωστόσο να κατορθώνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ερμή να πετυχαίνει το 3-0.

Ο Ιωνικός στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τόσο τον ρυθμό, όσο και την απόδοσή του. Το συγκρότημα του κ. Χατζηαλέξη έδειξε διάθεση και όρεξη για ανατροπή των δεδομένων. Στο 47’ ο Προβατίδης έκανε πολύ όμορφη κεφαλιά ψαράκι που πέρασε λίγο άουτ. Στο 50’ ο Ρόβας μείωσε με κοντινό πλασέ, ενώ στη συνέχεια απώλεσε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα. Πέντε λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης ο Ιωνικός απείλησε με φάση διαρκείας.

Στο φινάλε ο διαιτητής εφηύρε πέναλτι, δίχως λόγο και αιτία. Το 4-1 ήταν και το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Ιωνικού προσπάθησαν να σταθούν αξιοπρεπώς, αν και η επικρατούσα κατάσταση δεν τους άφησε και πολλά περιθώρια.

* Οι Νικαιώτες διαμαρτύρονται απολύτως δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ τους(σε τράβηγμα στον Ανδριανόπουλο και ενώ το ματς ήταν στο 2-0)

Ερμής Ζωνιανών: Καρακούτσης, Ρουμπάκης, Πλουσής, Βογιατζής, Κασαπάκης, Τζανής, Σκουτέλης, Μπεκατώρος, Στρατήγης, Σουκιάς, Πασιαλής

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μάνης, Μιχαλακάκος[46’ Πουλάκης(85’ Καμαρά)], Μαυρουδής (46’ Ρόβας), Προβατίδης, Μουτζούρης, Σιμιτσής, Νικολέτος, Σάμιος, Ανδριανόπουλος, Αθανασόπουλος, Μπερνιδάκης