Με αέρα νικητή στο ντέρμπι!

sapagoal
Οκτώβριος 3, 2016

sapagoal

Ο Ιωνικός υπήρξε εμφανώς ανώτερος στο χθεσινό παιχνίδι με την Κηφισιά και παρόλο που δεν καθάρισε νωρίς το ματς, έστειλε ηχηρό μήνυμα ετοιμότητας με πολλούς αποδέκτες για το ντέρμπι της επόμενης Κυριακής με τον Εργοτέλη στην Νεάπολη.

Οι Νικαιώτες πατούσαν δυνατά καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 17′ όταν ο Σαπαλίδης βρήκε τον Καραλή με κάθετη πάσα. Ο έμπειρος επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Γουμάγια και πλάσαρε ιδανικά, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση έχοντας βρει και την απαραίτητη χημεία με τους συμπαίκτες του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Κατσίκια στον Ρεντζή, με τον Μακρίδη να εκτελεί και τον Λέτσο να αποκρούει κρατώντας το «μηδεν» στην εστία του σε μία κομβική στιγμή του αγώνα. Λίγα λεπτά αργότερα ο διαιτητής του αγώνα δεν υπέδειξε καθαρό πέναλτι στον Καραλή ο οποίος σπρώχνεται από τον Τεγούση έχοντας φάτσα την εστία του Γουμάγια. Στο 28′ ο Χαλκιάς αποβλήθηκε καθώς, ως τελευταίος παίκτης, μάρκαρε αντικανονικά τον Αργυρίου που «έφευγε» μόνος του σε προφανή θέση για γκολ. Ο Ιωνικός συνέχισε να έχει ξεκάθαρη υπεροχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ενώ κάθε φορά που πίεζε ψηλά τους γηπεδούχους, δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ.

Στην επανάληψη, οι Νικαιώτες μπήκαν με την φόρα του πρώτου ημιχρόνου και σε στημένη φάση με εκτελεστή τον Κατσίκια, ο Σαπαλίδης πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 0-2 στο 48′ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο έμπειρος επιθετικός σημείωσε το δεύτερο γκολ του με την φανέλα του Ιωνικού στο φετινό πρωτάθλημα κάνοντας παράλληλα και το καλύτερο παιχνίδι του μέχρι στιγμής αφού βρισκόταν σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα στην άμυνα της Κηφισιάς, είτε με τις κούρσες του, είτε με τις έξυπνες μπαλιές του.

Η Κηφισιά μείωσε με τον Μουσταφίδη στο 77′ έπειτα από κοντινό πλασέ και προσπάθησε να ισοφαρίσει όμως ο Λέτσο και η άμυνα του Ιωνικού καθάρισαν όλες τις φάσεις μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

-Στο 86′ αποβλήθηκε ο Μεϊμάρογλου καθώς διαιτητής και επόπτης ανακάλυψαν χτύπημα εκτός φάσης του αμυντικού του Ιωνικού στον Κυριαζή.
– Σχεδόν 300 φίλαθλοι της ομάδας βρέθηκαν στο γήπεδο της Κηφισιάς δίνοντας καταλυτική ώθηση στους παίκτες του Ηλία Καλοπήτα.

Κηφισιά (Στέλιος Γιαννακόπουλος): Γουμάγιας, Χαλκιάς, Παληαρούτας (55′ Νικόλλα), Τεγούσης, Καρακώστας (80′ Κυριαζής), Μουσταφίδης, Ρεντζής, Σάμιος (55′ Παναγιωτόπουλος), Χαϊκάλης, Μακρίδης, Φαρινόλα

Ιωνικός (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κατσίκιας, Παπασπύρος, Παντελίδης, Μεϊμάρογλου, Κρητικός, Καραλής (72′ Ντούλιας), Σιμιτσής, Αργυρίου, Σαπαλίδης (89′ Ζέλο), Πέεφ (91′ Ζαφειρίδης).