Ο Ιωνικός κυρίαρχος!

ion_ergo
Οκτώβριος 9, 2016

ion_ergo

Ο Ιωνικός κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης, στον Μαραθώνιο του πρωταθλήματος, απέναντι στην ομάδα του Εργοτέλη σε μια «καυτή» Νεάπολη που έδειξε ότι διψά για μεγάλα πράγματα. Οι Νικαιώτες συνεχίζουν να δίνουν απαντήσεις στο γήπεδο εστιάζοντας την προσοχή τους σε κάθε αγώνα ξεχωριστά, έχοντας πάντα ως στόχο την νίκη. Άλλωστε για ομάδες μεγάλες σαν τον Ιωνικό οι στόχοι καθορίζονται από την ίδια τους την ιστορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ηλίας Καλοπήτας παρέταξε την ομάδα άκρως επιθετικά θέλοντας να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα και να ξεκλειδώσει τον αντίπαλο του. Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι φάνηκαν μουδιασμένοι με τον Εργοτέλη και τον Κοιλιάρα να έχουν την πρώτη φάση έπειτα από σουτ κεραυνό του ταλαντούχου παίκτη το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Λέτσο! Η συνέχεια ήθελε τους μπλε κυρίαρχους του αγώνα με τον Καραλή να κερδίζει πέναλτι στο 17′ σε μαρκάρισμα του Τζανή και τον έμπειρο επιθετικό να νικάει τον Στεφανάκο από τα 11 βήματα βάζοντας φωτιά στις κερκίδες της Νεάπολης! Στο 26′ ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να χριστεί και πάλι σκόρερ μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως ο πορτιέρο του Εργοτέλη έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στο αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 50′ ο Κατσίκιας έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει όμως το εξ επαφής σουτ του πέρασε άουτ. Στο 59′ ο Σαπαλίδης έδωσε την δεύτερη «προειδοποιητική» βολή με δυνατό σουτ που έδιωξε ο Στεφανάκος και λίγα λεπτά αργότερα ο Αργυρίου να γράφει το 2-0. Συγκεκριμένα στο 64′ ο Πέεφ έπειτα από όμορφη προσωπική ενέργεια, έβγαλε ιδανική κάθετη μπαλιά στον Καραλή, με τον τελευταίο να πασάρει στον Αργυρίου που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, αν κάποιος άξιζε κάποιο γκολ αυτός ήταν ο Ιωνικός που δεν κινδύνευσε ουσιαστικά μέχρι το φινάλε. Μάλιστα στις καθυστερήσεις, ο Καμαρά που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα με το αστέρι όντας εξαιρετικά δραστήριος, βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Κρητικών όμως να τον «νικάει».

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κατσίκιας, Βουρλούμης, Παντελίδης, Προβατίδης, Κρητικός, Καραλής (85′ Παπασπύρος), Σιμιτσής, Αργυρίου (75′ Ζαφειρίδης), Σαπαλίδης, Πέεφ (69′ Καμαρά)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Στεφανάκος, Κολόκας, Τζανής, Δημήτρης (56 Καϊμακαμούδης), Ρουσάκης, Γκοτσούλιας, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (83′ Λυδάκης), Πόι