Στο ρελαντί την Θύελλα

thiela_ion_o
Οκτώβριος 24, 2016

Ο Ιωνικός επικράτησε εύκολα με 0-3 στην Ραφήνα απέναντι στην Θύελλα χωρίς να χρειαστεί να πιάσει μεγάλη απόδοση. Οι Νικαιώτες έπαιξαν έξυπνα απέναντι σε μια άκρως νεανική ομάδα με πολύ καλά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι της.

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου με τον Ιωνικό να μην έχει την μεγάλη φάση και την Θύελλα να μην μπορεί να φτάσει στην περιοχή του Λέτσο. Η πρώτη φάση προήλθε με σέντρα του Κατσίκια και δυνατή κεφαλιά του Σαπαλίδη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 23ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αργυρίου πιάνει εκπληκτικό σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή με τον Πάντο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ότι δεν κατάφερε στο 33′ ο Αργυρίου το κατάφερε στο 54′, όταν εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα  του Ντούνη στον Πάντο, και με πολύ ωραίο πλασέ «κρέμασε» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων κάνοντας το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 60′ η μπάλα βρήκε το χέρι του Ντούνη σε πλασέ του Αργυρίου με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Θύελλας. Ο Σαπαλίδης ανέλαβε την εκτέλεση και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Το τελικό 0-3 έγραψε ο Κατσίκιας με όμορφο πλασέ έπειτα από υπέροχη μπαλιά του Καμάρα, με την κερκίδα των 250 φιλάθλων του Ιωνικού να πανηγυρίζει μία ακόμα εκτός έδρας νίκη.

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Γκίκας, Στάφα (59′ Αράπης), Φύτρος, Ντούνης (6ο’ κόκκινη), Γεωργιάδης (50′ Αφράτης), Δημητρίου (75′ Μαστρογιαννούδης), Κούνας, Μπουντάκης, Βαζέχα, Ζέκιο

Ιωνικός: Λέτσο, Προβατίδης, Βουρλούμης, Παντελίδης, Ζέλο, Κρητικός, Κατσίκιας, Σιμιτσής (70 Κυριακίδης), Αργυρίου (77 Καμαρά) , Σαπαλίδης, Πέεφ (46 Ντούλιας)

Διαιτητές : Κουντουριώτης, Σαββόγλου, Κρέτσιμος