Ξανά Ιωνικός!

White_Background_01
Νοέμβριος 7, 2016

Μεγάλη νίκη πήρε ο Ιωνικός στην Ρόδο κόντρα στην τοπική ομάδα καθώς με δύο γκολ στα τελευταία 5 λεπτά γύρισε το εις βάρος του 1-0 σε 1-2 σκορπώντας κύματα πανηγυρισμού από την Ρόδο μέχρι την Νίκαια!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 18ο λεπτό με μακρινό σουτ του Αμανατίδη ενώ οι Νικαιώτες έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Καραλή στο 44′ όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ρόδου.

Στην επανάληψη ο Ντούλιας έχασε μοναδικό τετ α τετ έπειτα από κάθετη μπαλιά διαβήτη του Πέεφ ενώ στο 75′ ο Σαπαλίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά που έδιωξε με υπερένταση ο Πάππος.

Το 1-1 για τον Ιωνικό έγινε στο 86′ όταν, σε επίθεση διαρκείας στην άμυνα της Ρόδου, η μπάλα στρώθηκε στον Ζέλο που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα, στις καθυστερήσεις, ο Σιμιτσής πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά τον Πάππο γράφοντας το τελικό 2-1 στην Ρόδο.

ΡΟΔΟΣ: Πάππος, Καντιμοίρης, Ιμεραλιλάϊ, Ανδρίκος, Τζιμογιάννης, Τζιβίλογλου, Νικήτας, Χατζηλιόντας, Ατματσίδης, Αμανατίδης (65’ Κουρούπης), Ευγενικός (57’ Τάντιτς)

ΙΩΝΙΚΟΣ: Λέτσο, Προβατίδης, Σικαλιάς (70’ Ζέλο), Παντελίδης, Σιμιτσής, Κρητικός, Καραλής, Κατσίκιας (46′ Ντούλιας), Αργυρίου (63’ Καμαρά), Σαπαλίδης, Πέεφ