Ιωνικός από ατσάλι!

15168659_10207554346312443_9110532585146554414_o
Νοέμβριος 24, 2016

Απόλυτα κυρίαρχος, στο ντέρμπι με τον Ατσαλένιο, αποδείχθηκε ο Ιωνικός καθώς επικράτησε των Κρητικών με σκορ 5-1 στο γήπεδο της Νεάπολης. Οι Νικαιώτες είχαν την υπεροχή από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο φάνηκαν άτυχοι σε δύο στιγμές με τον Αργυρίου και τον Σαπαλίδη να μην καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη όμως ο Ιωνικός παρουσιάστηκε καταιγιστικός και με MVP του αγώνα τον Μάριο Αργυρίου, άνοιξε το σκορ στο 50′ με σουτ έπειτα από μπαλιά «διαβήτη» του Σαπαλίδη. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 60′ ο Αργυρίου, με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε τον αμυντικό του ΠΟΑ και πάσαρε στο ύψος του πέναλτι στον Πέεφ με τον Σκοπιανό να γράφει το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι Κρητικοί μείωσαν προσωρινά στο 70′ με κεφαλιά του Φραγκιαδάκη έπειτα από σέντρα του Καρβελά, όμως δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Ο Ιωνικός ξαναπήρε προβάδισμα δύο γκολ στο 76′ με το δεύτερο τέρμα του Αργυρίου έπειτα από παράλληλη πάσα του Καραλή, ενώ στο 85′ ο Μεϊμάρογλου ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι και τον Καραλή να ευστοχεί για το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ανρί Καμάρα που έγινε αποδέκτης της μπάλας από μαγική πάσα του – επίσης εξαιρετικού- Καραλή και με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φιλάθλους του Ιωνικού που βρέθηκαν στο γήπεδο παρά το εργάσιμο της μέρας.

Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο Κυριακάτικο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Τριγλία Ραφήνας!

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Προβατίδης, Μεϊμάρογλου, Παντελίδης, Ζαφειρίδης (78′ Ζέλο), Κρητικός, Καραλής, Σιμιτσής (86′ Κυριακίδης), Αργυρίου, Σαπαλίδης (82′ λ. τρ. Καμαρά), Πέεφ

ΠΟ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ (Βασίλης Κρασανάκης): Γιαγκιόζης, Βρεττός (80′ Γενιτσαρίδης), Καρβελάς, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Χατζηανδρέου, Φραγκιαδάκης (84′ Σακλαμάκης), Σταθόγλου, Τριανταφύλλου, Μπουτσάκης, Αμπντουραχμάνι (67′ Ρουμπάκης).