Ισοπαλία στο «Ελ Πάσο»

ionikosnikh
Δεκέμβριος 22, 2018

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι  ο Ιωνικός απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Ελ Πάσο» απέναντι στον   Εθνικό στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8»  του Κυπέλλου Πειραιά.

H πρώτη καλή φάση άνηκε στους γηπεδούχους με το σουτ του Ρομάνο να περνάει λίγο, ενώ στο 18, ο Σάμιος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πεχλιβανίδη και ο Σπάθας έδειξε πέναλτι. Ο Ατματζίδης άνοιξε το σκορ  εκτελώντας την εσχάτη των ποινών για το 0-1.

Σχεδόν αμέσως, ο Εθνικός ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο.  Πέναλτι που κέρδισε ο Λεωνιδόπουλος και Μάναλης εύστοχο πέναλτι για την ισοφάριση ένα λεπτό μετά.

Κάπως έτσι, το ημίχρονο έληξε στο 1-1.

Με τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή μπάλας, τον Ιωνικό να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα και μάλιστα είχε τις τελικές του με τα σουτ των Πογοσιάν και Κουιρουκίδη οι προσπάθειες των οποίων δεν βρήκαν στόχο  με το 1-1 να αφήνει ανοικτό το προβάδισμα πρόκρισης..

Εθνικός:  Χαλκίδης, Κατίδης, Μηλιώτης, Κορνέζος, Πεχλιβανίδης, Collins, Πολίτης, Κωνσταντίνου, Μάναλης (C), Romano, Λεωνιδόπουλος.

Ιωνικός:  Μακρυωνίτης-Ατματσίδης-Δημακάκος-Πατσατζόγλου-Πλάκας-Πογοσιάν-Γκοτσούλιας-Καρυτινός-Θέος(69 Καλλέργης)-Σάμιος(62 Nτάλλας)-Κουιρουκίδης
Στον πάγκο; Σαμιώτης-Ντάλλας-Καρέλης-Κουρεπίνης -Καλλέργης-Μαντζώρος

Δήλωση του προπονητή μας κου Αρναούτη:

«Ηταν ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι και το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Ουσιαστικά και τυπικά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο και το  δεύτερο θα γίνει στην έδρα μας. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας ,να πώ ένα μπράβο σε όλα τα παιδιά και να ευχηθώ σε όλους Καλές γιορτές με υγεία και στον κόσμο του Ιωνικού να στείλω το μήνυμα ότι η ομάδα θα είναι από την 1η Ιανουαρίου και μετά αυτή που ονειρεύονται οι ίδιοι αλλά και η διοίκηση .