Ο Αχαρναϊκός νικητής στο ντέρμπι, 2-0 τον Ιωνικό

acharnaikos-ionikos2
Δεκέμβριος 19, 2011

Τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ιωνικός, αφού στο γήπεδο του Μενιδίου έχασε 2-0 από τον Αχαρναϊκό. Η ομάδα της Νίκαιας δεν κατάφερε να μπει ποτέ στον αγώνα και το αποτέλεσμα είναι δίκαιο.

Το παιχνίδι ήταν δύσκολο εξ αρχής, μιας και ο Αχαρναϊκός είναι ισχυρός, ιδιαίτερα στην έδρα του, ενώ ο Ιωνικός θα στερούταν τη δύναμη που του δίνουν οι φίλαθλοί του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Ο Αχαρναϊκός προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του, με τον Ιωνικό να στέκεται πολύ καλά, πιέζοντας από ψηλά.

acharnaikos-ionikos

Οσο περνούσε η ώρα, η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Ιωνικός φαινόταν αδύναμος να απειλήσει επιθετικά, σε αντίθεση με τον Αχαρναϊκό που επιχειρούσε πολύ επικίνδυνες διεισδύσεις από τα πλάγια. Η απουσία του Στεφανή ανέτρεψε ολόκληρη την αμυντική λειτουργία του Ιωνικού, αφού ο εξαιρετικός και χθες Τσιτσομήτσος, μετακινήθηκε στο κέντρο της άμυνας για να καλύψει το κενό.

acharnaikos-ionikos4

Στο 28ο λεπτό χτύπησε «καμπανάκι» για τον Ιωνικό, όταν ο Αχαρναϊκός είχε δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα όμως οι παίκτες της ομάδας του Μενιδίου άνοιξαν το σκορ με τον Ζούμα, μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Το γκολ αυτό αποδιοργάνωσε πλήρως την ομάδα της Νίκαιας και τρία λεπτά αργότερα ο Αχαρναϊκός πέτυχε το 2-0. Ο Μωυσιάδης ξεκίνησε κούρσα από τη σέντρα του γηπέδου και βγήκε ανενόχλητος τετ-α-τετ με τον Ρόπα. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Κοκόλης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Αχαρναϊκού έχασαν μοναδική ευκαιρία να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το σκορ, όμως η μπάλα αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς του Ιωνικού.

acharnaikos-ionikos3

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός συνέχισε στον ίδιο κακό ρυθμό του τελευταίου τέταρτου και η τύχη του χαμογέλασε δύο φορές, όταν στο 51 και 71 η μπάλα σταμάτησε στα δοκάρια του Ρόπα. Την εικόνα του ματς δεν άλλαξε η είσοδος του Μυλωνά, αφού ο Ιωνικός δεν κατάφερε να γίνει ποτέ απειλητικός.

ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ: Ιντζόγλου, Καλαμιώτης (69′ Δήμας), Μανάλης, Μαγγίνας, Μωυσιάδης, Αθανασόπουλος, Κοκόλης, Χριστόπουλος, Ζούμας (92′ Φωτουλάκης), Νταβαρίνος, Λαναράς (85′ Δημάκης).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ρόππας, Τσιτσομήτσος, Κόκκαλης, Κουκούλας (46′ Πούτσι), Τριανταφύλλου, Μαντούβαλος, Κουμουλίδης (46′ Μυλωνάς), Επιτροπάκης, Μιχαήλ, Εμρά, Καντάρας.

Μικρά από το Μενίδι

– Παρά την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης, περισσότεροι από 50 φίλαθλοι του Ιωνικού βρέθηκαν στο Μενίδι και φιλοξενήθηκαν υποδειγματικά από τη διοίκηση του Αχαρναϊκού σε περιφραγμένη εξέδρα του γηπέδου. Η Διοικητική Επιτροπή του Ιωνικού ευχαριστεί τον Αχαρναϊκό για την εξαιρετική φιλοξενία, την οποία θα ανταποδώσει στον β΄ γύρο.

– Οι φίλαθλοι του Αχαρναϊκού είχαν υποδειγματική συμπεριφορά απέναντι στον Ιωνικό και τους φιλάθλους του, καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μετά το τέλος του παιχνιδιού μάλιστα, περίμεναν έξω από το γήπεδο τους φιλάθλους του Ιωνικού και τα πηγαδάκια δεν άργησαν να σχηματιστούν.