Συνεχίζει προς την κορυφή, 2-0 τα Σπάτα

ionikos-aittitos
Μάρτιος 25, 2012

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Ιωνικός κέρδισε 2-0 τον Αήττητο Σπάτων και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, συνεχίζει το «κυνήγι» της ανόδου, μειώνοντας στους 4 βαθμούς τη διαφορά του από την κορυφή.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με γκολ του Κατσικιά, γεγονός που επέδρασε καταλυτικά στην ψυχολογία των δύο ομάδων. Ο μεν Ιωνικός παίρνοντας κεφάλι από νωρίς στο σκορ έδιωξε την όποια υποψία άγχους, ενώ αντίθετα ο Αήτητος Σπάτων κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να υπολογίζει πολλά από το παιχνίδι.

ionikos-aittitos2

Εχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ο Ιωνικός μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, στο 39ο λεπτό, όταν ο Κατσικιάς επιχείρησε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, όμως ο τερματοφύλακας των Σπάτων απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός συνέχισε να έχει την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, επιχειρώντας με πλαγιοκοπήσεις να καθαρίσει το παιχνίδi. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στο 58ο λεπτό όταν ο Γαντζούδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Τσακίρης με κεφαλιά έκανε το 2-0.

ionikos-aittitos3

Στο 82ο λεπτό ο Στεφανής αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αναγκάζοντας τον Ιωνικό να τελειώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες. Ο παίκτης του Ιωνικού θα απουσιάσει από το προσεχές παιχνίδι με την Ελλάδα Ποντίων, όμως θα δώσει το παρόν στο ματς με τον Αχαρναϊκό.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Ραχιώτης, Κατσίκιας, Γκιόκα (64′ Κουμουλίδης),Στεφανής, Τριανταφύλλου, Γαντζούδης,Μυλωνάς (85′ Γιαλελής), Τσιπλάκης, Τσακίρης,Χαφούς, Αχλαδιώτης (60′ Μιχαήλ)

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Γαρόζης, Ασημάκης (46′ Σταύρου),Μαρινάκης, Καδίτης (82′ Μωυσιάδης),Μπλιάμπλιας, Τούντας, Παπαδόπουλος,Μπερέτας, Αλεξιάδης (37′ Βογιατζόγλου),Παπαδάς, Μπαμπούνης

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

– Περισσότεροι από 1.000 οπαδοί του Ιωνικού έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο και δημιούργησαν για μια ακόμη φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα, με τη Θύρα 3 να μην σταματά ούτε για ένα λεπτό τα συνθήματα.

– Εξαιρετική ήταν αυτή τη φορά η συνεργασία της Αστυνομίας με τους ανθρώπους του Ιωνικού. Για πρώτη φορά μάλιστα τη φετινή χρονιά, δεν υπήρχε διμοιρία των ΜΑΤ στο γήπεδο.