Καταιγίδα ο Ιωνικός, 0-6 τους Σαλαμινομάχους

salaminomachoi-ionikos
Σεπτέμβριος 23, 2012

Καταιγιστικός στο β΄ ημίχρονο ο Ιωνικός συνέτριψε 0-6 την ομάδα των Σαλαμινομάχων στο γήπεδο της Χαραυγής και προχώρησε στην επόμενη φάση του κυπέλου.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ιωνικός ξεκίνησε τον αγώνα πιέζοντας τον αντίπαλό του, για να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Στο 5ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μωυσιάδης έπιασε κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 22΄ ο Σκαφτούρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον επόπτη ως οφσάιντ. Ο Αχλαδιώτης ήταν αυτός που έλυσε τελικά τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας των Σαλαμινομάχων με πλασέ στο 28ο λεπτό, κάνοντας το 0-1.

ionikos-salaminomachoi3

Μετά την επίτευξη του γκολ, ο Ιωνικός φάνηκε να επαναπαύεται ενώ αντίθετα οι Σαλαμινομάχοι όχι μόνο δεν κλονίστηκαν, αλλά φάνηκαν να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, μεταφέροντας το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου και δίνοντας παράλληλα ανάσες στην άμυνά τους. Η ομάδα του Σάββα Καπαγερίδη στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο, απειλώντας μάλιστα τον Αδαμόπουλο στο 40ο λεπτό, με τον πορτιέρο του Ιωνικού να μπλοκάρει τη μπάλα μετά από σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Ανδρεαδάκη – μετά από ένα μήνα απουσίας – άλλαξε ριζικά την εικόνα του Ιωνικού στο γήπεδο. Η ομάδα του Νίκου Φρούσου έγινε πιο απλή στο παιχνίδι της και κυριάρχησε πλήρως στο χώρο του κέντρου.

Ο Κωνσταντόπουλος στο 59ο λεπτό επιχείρησε σέντρα – σουτ πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούτση, κάνοντας το 0-2. Ο Ιούλιος Λαμπρινάτος στο 74ο λεπτό με κεφαλιά και στο 76ο με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ στο 87ο λεπτό ο Τσακίρης έκανε το 0-5 μετά από εκπληκτικό συνδυασμό των παικτών του Ιωνικού. Το σκορ διαμορφώθηκε στο τελικό 0-6 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα μετά από σουτ του Αχλαδιώτη.

salaminomachoi-ionikos2

Ο Ιωνικός έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι εκπληκτική ευκολία στο σκοράρισμα, ικανοποιώντας τους 350 και πλέον οπαδούς του που κατέκλυσαν κάθε γωνία του γηπέδου. Οι Σαλαμινομάχοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι χωρίς μάλιστα να καταφύγουν σε αντιαθλητικά μαρκαρίσματα. Μέχρι το 70ο λεπτό στάθηκαν πολύ καλά στο γήπεδο.

Εξαιρετική ήταν η διαιτησία του διαιτητή Κωνσταντόπουλου και των βοηθών του Γεωργακόπουλου και Φιλακούρη.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ: Μπούτσης, Παπαδημητρίου, Πομόνης, Ψαρράς, Παπαθανασίου, Μηλιορέλλης, Παπαγεωργίου, Τσουβαράς, Ψωινός, Λαμπρινός, Φασουλής.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Κουμουλίδης (55 Ανδρεαδάκης), Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Αχλαδιώτης, Τσακίρης, Σκαφτούρος (65 Λαμπρινάτος), Κατσαβριάς, Παπαδάκος (75 Διάκος).

* Ο ΑΟ Ιωνικός εκφράζει την ικανοποίησή του για την επιλογή του κ. Νίκου Ανασόπουλου ως αντιπροσώπου της ΕΠΣΠ στο Δ.Σ. της ΕΠΟ. Ο κ. Ανασόπουλος ήταν από τους πρώτους ανθρώπους που στήριξαν τον Ιωνικό όταν πέρυσι επέστρεψε στον κόσμο του και η πρόταση του κ. Μπρατσόλη βρίσκει απόλυτα σύμφωνη την ομάδα μας. Για τον Ιωνικό δεν υπάρχουν παρατάξεις και παράγοντες, υπάρχουν άνθρωποι που δείχνουν εμπράκτως το ενδιαφέρον τους στην ομάδα και ο κ. Ανασόπουλος συγκαταλέγεται αναμφίβολα ανάμεσα σε αυτούς.