Ηφαίστειο η Νεάπολη, λάβα ο Ιωνικός

ionikos-atromitosp
Φεβρουάριος 3, 2013

Μόνος πρώτος ο Ιωνικός, αφού στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισε 2-1 τον Ατρόμητο Πειραιά σε μια «φλεγόμενη» από 3.000 οπαδούς του, Νεάπολη.

Η ομάδα της Νίκαιας, πιστή στο ραντεβού με την ιστορία της, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στον μέχρι χθες πρωτοπόρο, να πιστέψει ότι μπορούσε να φύγει με κάτι καλό από τη Νεάπολη. Η ομάδα του Κώστα Παρθενίου παρά τις απουσίες της, μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο.

Το σκορ άνοιξε ο Τσακίρης στο 69ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ στο 74 ο Σκαφτούρος διπλασίασε τα τέρματα του Ιωνικού. Στο επόμενο λεπτό ο Μητρόπουλος εκμεταλλεύτηκε σύγχιση της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ μείωσε το σκορ σε 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ionikos-atromitosp1

Ο Ιωνικός θα μπορούσε να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη νίκη του αν οι Κουμουλίδης στο 38 και Λαμπρινάτος στο 48 ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Εξαιρετική ευκαιρία για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα έχασε κι ο Σκαφτούρος στο 85 με την κεφαλιά του να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λιώνη.

Η διαιτησία ήταν πολύ καλή, με εξαίρεση το κακώς ακυρωθέν γκολ του Κουμουλίδη στο 55ο λεπτό. Απορία προξενεί το γεγονός των διαμαρτυριών του Ατρόμητου για το γκολ του Τσακίρη, αφού το βίντεο του αγώνα δείχνει καθαρά ότι η μπάλα πέρασε τουλάχιστον μισό μέτρο τη γραμμή. Το βίντεο είναι διαθέσιμο σε κάθε ενδιαφερόμενο.

ionikos-atromitosp4

Η εκρηκτική στήριξη του κόσμου του Ιωνικού δημιούργησε ιδιαίτερη αίσθηση. Με ασταμάτητα συνθήματα, δεκάδες καπνογόνα και υποδειγματική συμπεριφορά έκαναν έναν αγώνα Δ΄ Εθνικής να μοιάζει με ντέρμπι Σούπερ Λίγκας. Στο τέλος του αγώνα, παίκτες και φίλαθλοι έγιναν ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας την επιστροφή του Ιωνικού στην πρώτη θέση.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Κουμουλίδης, Χιώτογλου, Ατματζίδης, Μαριόλης, Πολίτης (54’ Κατσαβριάς), Τσακίρης, Σκαφτούρος, Γεωργίου (61’ Παπαδάκος), Λαμπρινάτος (81’ Τσιμπλάκης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Λιώνης, Παπαδόπουλος, Μπέλιας, Κρητικός, Γεωργούλης, Σταθουλόπουλος (83’ Ράπτης), Μητρόπουλος, Λοϊζίδης, Μανουλίδης, Πέρρος (67’ Μυλωνάς), Δανασής